Hudba a film

Cesta do nemožna

"Tomáš Mischura ako Štefánik, Jana Oľhová ako jeho matka aj Judit Bárdos ako osudová žena prichádzajú do kín v Ceste do nemožna."

WEBMAGAZIN.sk-OTS, 25. októbra 2019 9:38
Štefánik v Paríži, Cléo de Mérode, Kristína Svarinská Foto: MEDIA FILM
Dobrodružný život Milana Rastislava Štefánika, mnohé exotické cesty, veľkolepé a historicky dôležité veci, ktoré dokázal, jeho nezlomný duch a viera, magnetická osobnosť, ktorá pôsobila priam hypnoticky nielen na ženy a ktorou si dokázal podmaniť takmer každého, jeho výhry aj pády, bohatý životopis, to všetko je materiál, ktorý priam volá po zaujímavom filmovom spracovaní. O Štefánikovi už vzniklo niekoľko dokumentárnych filmov, ale hraný zatiaľ len jeden a to v roku 1935.

Od 30. októbra 2019 sa do kín dostáva prvý slovenský celovečerný trikový film Cesta do nemožna režiséra Nora Držiaka. Kombinuje hraný, dokumentárny aj animovaný film. A najväčšieho Slováka má ambíciu ukázať z netradičnej perspektívy.

V Ceste do nemožna ho stvárni slovenský herec Tomáš Mischura, pre ktorého táto úloha predstavuje jeho veľký filmový debut. Zároveň je prvý domáci herec, ktorý stál pred náročnou úlohou odohrať celovečerný film pred zeleným pozadím.
Štefánikov posledný let (Tomáš Mischura) Foto: MEDIA FILM

Okrem nápadnej fyzickej podobnosti so Štefánikom si ho tvorcovia vybrali aj vďaka jeho rôznorodým hereckým polohám, ktoré odohral v rámci divadelných inscenácií – od komických po dramatické. Na konte má dve najznámejšie divadelné ocenenia DOSKY, jednu za Objav roka, ďalšiu za Najlepší mužský herecký výkon. Rodák z Košíc je členom umeleckého súboru Slovenského komorného divadlo Martin.

Štefánika predstavuje v mnohých podobách - ako vizionára, intelektuála, generála, politika, cestovateľa, vedca, vynálezcu, astronóma, aj kúzelníka, milovníka žien a bonvivána.

Letíme celým životom Štefánika. Kľúčom k filmu sa však stala jeho „cesta za snom“, na ktorej prekonáva rôzne prekážky, ako to aj v skutočnosti naozaj bolo,“ povedal Tomáš Mischura. „Hanbím sa, ale je pravdou, že až do nakrúcania som si aj ja vedel zo školy spomenúť len na tri-štyri základné informácie o Štefánikovi. Pritom on si zaslúži, aby sme o ňom vedeli oveľa viac. Je to osobnosť, ktorá nám môže slúžiť ako vzor, zosobňuje ideály,“ dodal.

OFICIÁLNY TRAILER K FILMU CESTA DO NEMOŽNA

Cesta do nemožna (trailer) from MF on Vimeo.
Cesta do nemožna zámerne odkazuje na film legendárneho priekopníka kinematografie Georgesa Mélièsa, ktorý v roku 1904 pôsobil v Paríži. V tom istom roku a na tom istom mieste sa pred divákmi začne odvíjať aj život mladého Štefánika. Príbehom sprevádza fiktívny český filmár Otakar Kubánek, ktorý sa, očarený Štefánikovou osobnosťou, rozhodne opustiť prácu v Meliésovom štúdiu a so Štefánikom cestuje po celom svete, sprevádza ho pri dobrodružstvách a nakrúca o ňom dokument.
Louisse Weiss (Jana Stryková) Foto: MEDIA FILM

Tento kľúč umožnil tvorcom kombinovať autentické fotografie, filmové zábery či fragmenty z denníkov v trikovom filme. Rolu Otakara Kubánka stvárnil český herec Petr Vaněk, ktorý má za sebou aj účasť na medzinárodných koprodukciách a cudzojazyčných filmoch. V rozprávaní mu kontruje autentická postava francúzskej sufražetky a novinárky Louisse Weiss, ktorá Štefánikovi napriek jeho odmietnutiu pomáhala presadzovať jeho politické ciele a do filmu priniesla ženský pohľad na tohto milovníka žien. Zahrala si ju česká herečka Jana Stryková.

Najdôležitejšiu ženu jeho života, mladú taliansku markízu Giullianu Benzoni, s ktorou sa zasnúbil a zodpovedala jeho predstave krásnej a nepoškvrnenej ľalie, a ktorú chcel, avšak už nestihol, predstaviť svojmu ľudu, hrá vo filme Judit Bárdos. Kristína Svarinská sa zas prevtelila do francúzskej baleríny a kabaretnej tanečnice Cléo de Mérode.

Som rád, že aj na malé úlohy sa nám podarilo získať herecké mená ako Jana Oľhová, Ján Greššo, Marek Ťapák, Arnošt Goldflam, Jan Vondráček a ďalších. Je skvelé pozorovať hereckých profesionálov, ako sa „lusknutím prsta“ zmenia v presne definované charaktery,” povedal režisér Noro Držiak.

Nakrúcanie filmu Cesta do nemožna from MF on Vimeo.Cesta do nemožna vznikla ako slovensko-česká koprodukcia a jeho hlavným partnerom je Rozhlas a televízia Slovenska. Film vzišiel zo súbehu námetov RTVS k 100. výročiu úmrtiu M. R. Štefánika.

Produkujú ho slovenská spoločnosť Media Film s českou Kabos Film & Media spoločne s Českou televíziou, RTVS a animačným štúdiom Tobogang. Projekt podporili aj slovenský Audiovizuálny fond, český Státní fond kinematografie a Creative Europe - Media.
www.cestadonemozna.sk


MINUTÁŽ: 90 MIN.
JAZYK: SLOVENSKÝ, ČESKÝ
PRODUKCIA: MEDIA FILM (SK) ROZHLAS A TELEVÍZIA SLOVENSKA (SK) ČESKÁ TELEVÍZIA (CZ) KABOS FILM & MEDIA (CZ) TOBOGANG (SK)
RÉŽIA, ANIMÁCIA: Noro Držiak
SCENÁR: Michal Baláž, Michael Kaboš, Noro Držiak
KAMERA: Michael Kaboš
KREATÍVNY PRODUCENT: Alexandra Gunišová
DRAMATURGIA: Jakub Tabery, Josef Albrecht, Ondrej Starinský
STRIH: Michal Kondrla
HUDBA: Vladimír Martinka
PRODUCENT: Michael Kaboš
KREATÍVNY PRODUCENT ČT: Lenka Poláková
PRODUCENT RTVS: Marek Ťapák, Tibor Búza
HRAJÚ: Tomáš Mischura, Peter Vaněk, Jana Stryková, Judit Bárdos, Ján Greššo, Kristína Svarinská, Marek Ťapák, Jana Oľhová, Anita Krausová, Arnošt Goldflam, Václav Neužil, Daniel Žulčák, Jan Vondráček a ďalšíKomentáre