Ekológia
VIDEO: Ochranárske organizácie žiadajú okamžite zastaviť lov vlkov
TASR, dnes 13:43Na snímke zľava riaditeľ Iniciatívy My sme les Marek Kuchta a riaditeľ AEVIS Rastislav Mičaník počas spoločnej tlačovej konferencie Iniciatívy My sme les, WWF a AEVIS na tému – Nestrieľajte vlky! v Bratislave 13. januára 2025. Foto: TASR - Jakub Kotian
Ochranárske organizácie Aevis, My sme les, WWF Slovensko a Greenpeace Slovensko žiadajú Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR, aby zrušilo vyhlášku, ktorá povoľuje lov vlkov, a aby ostala zachovaná ich celoročná ochrana. Požadujú takisto, aby rozhodovanie o ochrane vlkov bolo založené na odborných a vedeckých argumentoch. Trvajú na dôslednom plnení domácich aj medzinárodných záväzkov v oblasti ochrany prírody. Informovali o tom na pondelkovom tlačovom brífingu pred budovou envirorezortu.
"Cieľ toho lovu alebo povolenie lovu nie je racionálne, nie je ani systematické, ale je rýdzo poľovnícke a trofejné," poznamenal riaditeľ organizácie Aevis Rastislav Mičaník. Skritizoval, že vlky sa strieľajú bezdôvodne a náhodne. "Nie tie, ktoré by reálne spôsobovali nejaké škody, buď na hospodárskych zvieratách, alebo ohrozovali bezpečnosť a zdravie ľudí," dodal s tým, že rezort nechráni prírodu, ale poľovnícke záujmy.
Marek Kuchta z iniciatívy My sme les pripomenul, že v rozporovom konaní k vyhláške, ktorá umožňuje odstrel, neakceptovali odborné argumenty. Takisto, že odmietli diskusiu o finančnej podpore na strážne psy a elektrické ohradníky pre chovateľov oviec, ktoré podľa jeho slov škodám bránia oveľa účinnejšie než neadresný odstrel vlkov. Pripomenul aj slová ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS), ktorý koncom roka 2023 tvrdil, že škody spôsobené poľnohospodárom raticovou zverou sú násobne vyššie.
Organizácie žiadajú rezort, aby lov vlkov okamžite zastavil. "Myslíme si, že je potrebné skončiť s lovom vlka a od septembra vlastne lov vlka zakázať," poznamenal Milan Janák z WWF Slovensko. Zároveň upozornil, že existujú aj podozrenia o porušení európskej smernice o biotopoch. "Ministerstvo ignoruje odborné argumenty. Navyše, o opätovnom zavedení lovu a kvóte 74 jedincov pre sezónu 2024/2025 rozhodli slovenské orgány bez posúdenia možných vplyvov na populácie vlka dravého v územiach európskeho významu, v ktorých je tento druh predmetom ochrany. Tento postup je neakceptovateľný," ozrejmil.
Od 1. januára nadobudla platnosť nová vyhláška, ktorá umožní lov vlka na území Slovenska. V sezóne 2025 je lov povolený do 15. januára, pričom kvótu pre túto sezónu stanovili na 74 jedincov. Kvóty stanovuje ministerstvo pôdohospodárstva. Nikto podľa envirorezortu nevolá po plošnom love a nová vyhláška má zaviesť racionálny manažment populácie vlka dravého na Slovensku.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- SHMÚ: December bol na väčšine územia teplotne normálny až nadnormál
- Extrémne horúčavy a ešte horšie záplavy. Čo všetko priniesol rok 2024?
- Odborníci: Kŕmidlo pre vtáky by sa malo dať ľahko vyčistiť
- Pri Bratislave je aktuálne najvyššia hustota dropov na celom svete
- RYBY S VYSIELAČKAMI: Do Dunaja ich vypustili vyše 200