Ekológia
V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
OTS, dnes 14:34
Výsadba prebehla na ploche približne 0,50 hektára, ktorá vznikla po náhodnej ťažbe spôsobenej premnožením lykožrúta smrekového. Pod vedením odborných pracovníkov LESY SR sa dobrovoľníci zapojili do obnovy lesa s cieľom zabezpečiť trvalo udržateľné obhospodarovanie územia. Drevinové zloženie bolo navrhnuté lesníkmi s dôrazom na ekologickú stabilitu – vysadených bolo 650 sadeníc jedle bielej, 450 sadeníc javora horského a 550 sadeníc smreka obyčajného.
Napriek náročnému terénu s priemerným sklonom 60 % zvládli účastníci výsadbu s odhodlaním a záujmom. Pred začiatkom podujatia absolvovali odbornú inštruktáž zameranú na technológiu umelej obnovy lesa, rozdiely medzi prirodzenou a umelou obnovou, ako aj zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v lese.
„Projekt Milión stromov pre Slovensko dáva verejnosti jedinečnú príležitosť nielen zasadiť vlastný strom, ale aj lepšie porozumieť lesu, ako živému a zložitému ekosystému. Je to kontakt s prírodou, ktorý si ľudia odnášajú nielen v rukách, ale aj v mysli,“ uviedol Ing. Ján Vrbenský, zástupca z LESY SR, š. p.

Foto: LESY SR
Dobrovoľnícka výsadba v Polkanovej je súčasťou širšej iniciatívy, ktorej cieľom je nielen obnova lesných porastov po kalamitách, ale aj budovanie vzťahu verejnosti k prírode prostredníctvom reálnej účasti na jej tvorbe. Do projektu sa v mesiaci apríl zapojila aj spoločnosť STRABAG s.r.o., ktorá zrealizovala firemnú výsadbu na území organizačnej zložky Karpaty. STRABAG s.r.o vysadila 700 sadeníc buka lesného a 300 sadeníc duba zimného.
Tento typ spolupráce medzi odborníkmi, firemným sektorom a laickou verejnosťou vytvára z výsadby stromov silný spoločenský moment, ktorý má okrem ekologického aj významný komunitný a výchovný rozmer.
„Vysádzať stromy nie je len fyzická pomoc prírode, je to zároveň vyjadrenie zodpovednosti voči krajine, ktorú zanechávame budúcim generáciám,“ doplnila Mgr. Ema Klinko z občianskeho združenia Moje Slovensko.
„Naša účasť v projekte Milión stromov pre Slovensko vychádza z presvedčenia, že udržateľné lesné hospodárstvo musí ísť ruka v ruke s edukáciou verejnosti. Každý zasadený strom dnes je záväzkom k zodpovednosti a starostlivosti o prírodu,“ uviedol doc. Ing. Hubert Palúš, PhD., zástupca PEFC Slovensko.
Projekt Milión stromov pre Slovensko pokračuje v ambicióznom cieli – vysadiť po celom Slovensku jeden milión nových stromov. Vďaka odbornej koordinácii, aktívnej podpore verejnosti a rastúcemu záujmu verejných aj súkromných partnerov sa táto vízia stáva realitou. LESY SR š.p., ako hlavný odborný garant projektu považuje takúto formu spolupráce za dôležitý nástroj pri zvyšovaní environmentálneho povedomia verejnosti s možnosťou od prezentovania základných princípov moderného lesného hospodárstva.
LESU ZDAR!