Ekológia

Greenpeace: Oteplením môžu na Slovensku nastať bezprecedentné suchá

"Juríková varuje, že nečinnosť vládnych predstaviteľov nás odsudzuje "na desivú budúcnosť"."

TASR, 1. marca 2022 12:16
Na archívnej snímke riaditeľka Greenpeace Slovenska Katarína Juríková. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Globálne oteplenie o tri až štyri stupne Celzia môže na Slovensku znamenať bezprecedentné suchá, oveľa menej vody či ničivé povodne. Upozorňuje na to riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková v reakcii na šiestu hodnotiacu správu Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu (IPCC).

Najnovšia správa IPCC je podľa Juríkovej varovaním predtým, čo nás čaká, ak nezačneme implementovať kroky na znižovanie emisií a adaptačné opatrenia. "Ukazuje, že klimatická kríza už dnes ničí rodiny, komunity a ekosystémy, od ktorých sme bytostne závislí," povedala Juríková. Bolo by podľa nej chybou veriť, že Slovensko minú následky klimatickej krízy.

Juríková varuje, že nečinnosť vládnych predstaviteľov nás odsudzuje "na desivú budúcnosť". Treba prestať podporovať využívanie fosílneho plynu a investovať namiesto toho do znižovania energetickej spotreby a udržateľných alternatív, akými sú lokálne a obnoviteľné zdroje energie. "Je na nás, akou cestou sa vydáme," podotkla riaditeľka Greenpeace Slovensko.

Hodnotiaca správa IPCC varuje, že vyše 40 percentám všetkých ľudí na Zemi hrozí, že zažijú vážne následky klimatickej zmeny. Globálne otepľovanie už prispelo k úbytku a vyhynutiu druhov zvierat, k nárastu infekčných ochorení, vyššiemu počtu úmrtí spôsobených teplom a suchom, zníženiu úrody základných plodín, nedostatku vody a poklesu rybolovu.

Ak otepľovanie dosiahne mieru 1,5 stupňa Celzia oproti hodnotám z obdobia pred priemyselnou revolúciou, tak až 14 percentám suchozemských živočíchov hrozí vyhynutie. Momentálne je na úrovni 1,1 stupňa Celzia.


Komentáre