Cestovanie

Svadobnú cestu môže skomplikovať letenka s dievčenským priezviskom

" Čo v prípade, ak si nevesta kúpila letenku na svoje pôvodné meno aj doklady a po svadbe sa jej meno zmení?"

TASR, 30. júla 2016 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič
Leteckou dopravou sa často ľudia rozhodnú vycestovať aj na svadobnú cestu. Čo však v prípade, ak si nevesta kúpila letenku na svoje pôvodné meno aj doklady a po svadbe sa jej meno zmení a rovnako aj pas či občiansky preukaz? Hovorkyňa letiska Milana R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková radí, čo majú novomanželia robiť v takomto prípade.

"Ak mala cestujúca kúpenú letenku na svoje pôvodné priezvisko a na letisku sa identifikuje cestovným dokladom s novým priezviskom po svadbe, a teda aj iným číslom dokladu, sobáš preukáže personálu sobášnym listom," vysvetlila. Letiskový personál tak podľa jej slov zmení meno cestujúcej bez poplatku a vystaví jej novú palubnú vstupenku.

Ak však novomanželka nemá pri sebe sobášny list, zaplatí za zmenu mena poplatok podľa cenníka leteckej spoločnosti. "Cestujúca však môže zmenu priezviska sobášom vydokladovať aj dodatočne a letecká spoločnosť poplatok za zmenu priezviska refunduje," doplnila Ševčíková.

Rovnaký postup platí podľa nej aj v prípade, ak si cestujúca kúpi letenku pod novým priezviskom, ktoré získala svadbou, ale na letisku sa preukáže pasom alebo občianskym preukazom vydaným ešte na jej dievčenské meno. "V oboch prípadoch je však ideálne už vopred kontaktovať leteckú spoločnosť cez kontaktné centrum alebo telefonicky a zmenu priezviska a čísla cestovného dokladu vopred leteckej spoločnosti nahlásiť," odporučila hovorkyňa.

Pri ceste lietadlom však môžu nastať aj niektoré neočakávané situácie. Napríklad, ak turista nemôže odletieť, a tak letenku daruje alebo predá niekomu inému. "Zmena mena cestujúceho na letenke kúpenej pôvodne na iné meno je možná, avšak za poplatok podľa cenníka leteckej spoločnosti," upozornila Ševčíková. Možná je aj zmena dátumu, času alebo miesta odletu či príletu, rovnako si však podľa nej letecké spoločnosti za tento úkon účtujú poplatky.

Ševčíková zároveň pripomenula, že pri kúpenej letenke je možné zmeniť dátum, čas, meno cestujúceho aj linku, ale nie je možné celú letenku stornovať a vrátiť za ňu peniaze. "Je to možné len v prípade, ak má cestujúci kúpenú napríklad biznis letenku, v rámci ktorej letecká spoločnosť takúto službu poskytuje," dodala Ševčíková. Alebo ešte v prípade, ak mal turista stornovanie letenky poistené v poisťovni.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Ak sa chystáte na dovolenku autom, musíte poznať predpisy
UNIKÁTNY VIDEOPROJEKT: Na motorke po divokom západe
Nechajte sa uniesť Rímom, vedú tam všetky cesty
Starý magnetofón spustil zberateľskú vášeň, zbierku vystavujú v Čadci

Komentáre