Cestovanie
Roklina Kyseľ v Slovenskom raji sa po 40 rokoch otvára návštevníkom
TASR, 3. augusta 2016 11:00Ilustračná snímka Foto: TASR/Milan Kapusta
Po 40 rokoch od požiaru, ktorý vypukol v rokline Kyseľ v Národnom parku Slovenský raj a zničil viac ako 30 hektárov lesa, ju bude môcť verejnosť opäť navštíviť. Po dlhých rokoch sa Správe Národného parku Slovenský raj podarilo nájsť kompromis medzi ochranou prírody a požiadavkami turistickej obce. Slávnostné otvorenie feraty v Kyseli a zrekonštruovanej náhradnej trasy sa uskutoční 18. augusta."V týchto dňoch finišujú práce na sprístupnení spodného úseku rokliny atraktívnou formou feraty, teda zabezpečenej cesty vybavenej istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami," uvádza sa na internetovej stránke Správy Národného parku Slovenský raj. Náučný chodník v úseku od ústia rokliny pri Bielom potoku po mostík nad Obrovským vodopádom umožní návštevníkom obdivovať a zažiť prírodu netradičnou formou, odlišnou od štandardného sprístupnenia, ako ju poznajú z iných roklín. "Turista musí byť vybavený feratovým istiacim setom s tlmičom pádov, prilbou a pevnou protišmykovou obuvou," informovali ochranári zo Slovenského raja.
Náučný chodník s feratou bude prevádzkovať Správa Národného parku Slovenský raj. Z dôvodov ochrany prírody bude možné feratu využívať len v období od 15. júna do 31. októbra. Doteraz bola časť Kyseľa sprístupnená náhradnou trasou, ktorá vedie od mostíka nad Obrovským vodopádom po rázcestie na Malom a Veľkom Kyseli. Aj táto časť bude obnovená, pričom bude prístupná celoročne bez potreby feratového setu.
V roku 1900 sa uskutočnila prvá objavná túra v rokline Kyseľ. Celou tiesňavou sa prešiel až v roku 1907 Kazimír Kozlovský so spoločníkmi. Roku 1925 pracovníci Rušňového depa v Spišskej Novej Vsi umiestnili v tiesňave prvé kovové mostíky a rebríky. O 50 rokov neskôr členovia Horskej záchrannej služby sprístupnili dovtedy obchádzaný úsek nad Obrovským vodopádom, ten bol turistom k dispozícii však len rok. V tiesňave Kyseľ 17. júla 1976 vypukol požiar, ktorý údajne spôsobila zápalka alebo cigareta, ktorú zahodil turista. Zle dostupný terén spôsoboval problémy pri ničení požiaru. Tomu po niekoľkých dňoch podľahlo viac ako 30 ha lesa. Odvtedy bol do rokliny Kyseľ prísny zákaz vstupu.
ODPORÚČAME TIEŽ:
Zámok Vígľaš prešiel znovuzrodením. Skrýva všetky Da Vinciho vynálezy
UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Toto je elektrická jednotka 951
Ak sa chystáte na dovolenku autom, musíte poznať predpisy
Rodinný skanzen uchováva pamiatku na život a prácu našich predkov