Auto&Techno

Týždeň vo vede a technike

"Ultimatívny smartfón od čínskeho ZTE, Nokia pripravuje tablety s Windows 8, Čína spustila vlastný lokalizačný systém, hitom Vianoc boli tablety a nové využitie solárnej energie. "

Erik Stríž, 29. decembra 2012 6:00
ZTE Grand S vyniká jednoduchým dizajnom a veľkým 5-palcovým displejom Foto: ZTE

Ultimatívny smartfón od čínskeho ZTE


Grand S je nastávajúca vlajková loď výrobcu, ktorému je pre rok 2013 predpovedaná významná expanzia aj na európske trhy. Predstavené zariadenie, ktoré si bude môcť verejnosť prvýkrát vyskúšať už začiaktom roka na kongrese CES 2013, bude vybavené veľkým 5-palcovým displejom s Full HD rozlíšením, 4-jadrovým procesorom Snapdragon, 13-megapixlovým fotoaparátom a batériou s kapacitou 2500 mAh.

ZTE Grand S vyniká jednoduchým dizajnom a veľkým 5-palcovým displejom Foto: ZTE
Hrúbka telefónu je iba 6,9 mm, telo je vyrobené z keramiky a tvrdeného skla. Tento pokrokový smartfón sa na trhu určite nestratí vďaka atraktívnemu unisexy dizajnu. Zariadenie bolo oficiálne uvedené v krytoch z bielej farby, z ktorej vystupujú jemne vyvýšené čierne prvky (displej a kamera). Cena tohto dizajnového i technického skvostu by sa podľa dostupných informácií mala pohybovať na úrovni iba 350 eur.

Nokia pripravuje tablety s Windows 8


Nokia by mohla konečne vstúpiť na trh s tabletmi. Už minulý rok sa objavovali informácie o tom, že Nokia pripravuje revolučný tablet, avšak žiadna z nich sa nenaplnila. Podobná mediálna bublina vzniká aj dnes, hovorí sa o tabletoch so systémom Windows 8 RT. Windows RT je odľahčenou verziou plnohodnotného Windowsu 8 a je považovaný za stupeň medzi počítačovými a mobilnými systémami.

Oficiálny dizajn tabletov od Nokie ešte predstavený nebol, ale na internete možno nájsť mnoho návrhov Foto: Jonas Daehnert
10-palcový tablet by mala Nokia predstaviť vo februári 2013 na kongrese MWC v Barcelone. Pracovať by mal podľa svetových odborných médií s architektúrou ARM a očakávaná je aj pokročilá kompatibilita s telefónmi Nokia Lumia.

Čína vyvíja vlastnú alternatívu k GPS


Pej-tou v preklade znamená “súhvezdie Veľký voz” a toto spojenie sa stalo názvom technológie, ktorú tento týždeň spustila Čína. Technológia má za cieľ plne nahradiť GPS, dnes dokáže pokryť územie Ázie a Tichomoria. Zásluhu má na tom dovedna 16 navigačných družíc a 4 centrálne satelity, z ktorých prvé boli na orbit Zeme vypustené už pred 12 rokmi. Peking má v pláne do vesmíru vyslať ešte ďalších 40 družíc a pokryť tak plochu celej planéty.

Čína od roku 2000 vypustila na obežnú dráhu až 16 družíc, pripravuje ďalších 40. Fotografia je ilustračná. Foto: NASA
Pochopiteľne po internete kolujú aj špekulácie o tom, že Čína pripravuje nový svetový poriadok, na čelo ktorého sa má postaviť ona sama - a práve k tomu potrebuje funkčný globálny monitorovací systém, ktorým by Pej-tou mohol byť. Odborníci však vidia význam lokalizačnej platformy v snahe o sebestačnosť od amerického GPS, ruského GLONASS a roky pripravovaného európskeho Galileo.

Počas Vianoc najvyšší nárast predaja zaznamenali najmä tablety


Santa sa tieto Vianoce činil o 338% viac než ľudia počas predchádzajúcich 20 dní. To hovoria štatistiky agentúry Flurry, ktorá sleduje predaj a aktivácie mobilných zariadení - smartfónov aj tabletov. Počas 25. decembra sa aktivovalo výrazne viac tabletov než za predošlé dni. Miesto pomeru 20/80 v prospech smartfónov sa počas sviatkov aktivovalo viac tabletov v pomere až 61/49. Z výrobcov tabletov celkom predvídateľne najlepšie dopadol Apple so svojími iPadmi, veľký záujem zaznamenal 7-palcový Kindle Fire HD a android tablety Nexus 7 a Motorola RARZ M.

Vianoce boli bohaté na tablety, bolo ich dokonca viac ako smartfónov Foto: Apple

Predmety ovládané svetlom môžu spôsobiť revolúciu


Magnetická levitácia je dnes dobre známy jav, ktorý využívajú najrýchlejšie vlaky na svete. Majú však zásadný nedostatok, že ich trasa je veľmi presne determinovaná. Zmeniť by sa to mohlo po evolúcii najnovšieho objavu tímu z Aoyama Gakuin University, ktorý dokáže premieňať laicky povedané svetlo na kinetickú energiu. Nie je pritom potrebný žiadny iný zdroj energie alebo extrémne náročné platformy. Vedecký tím umiestnil tenký solídny krúžok grafitu na kotúčové magnety.



Magnetická levitácia je v tomto prípade celkom prirodzená, avšak aj kľúčová. Vďaka nej je má grafitový kotúč v podstate nulový odpor a môže celkom voľne reagovať na svetelné podnety. Po namierení lasera na kotúč sa pohybuje po rovnakej trajektórii ako svetlo a po umiestnení do stredu magnetov dokáže rotovať rýchlosťou až 200 otáčok za minútu. Práve to je nový spôsob využitia solárnej energie, ktorého rozvoj by mohol priniesť energiu aj tam, kde je dnes nedostupná.

Komentáre