Auto&Techno

Tri aplikácie, ktorými zásadne vylepšíte svoj Android

"Pre náročného používateľa smartfónu a tabletu nie je dobrých aplikácií nikdy dosť a oceňuje každú, ktorá jeho zariadenie spraví atraktívnejším, efektívnejším a unikátnejším. My sa venujeme trom takým."

Erik Stríž, 14. marca 2013 6:00
Chameleon Launcher Foto: Acer

Maluuba, alternatíva pre Google Now a Siri


Páči sa vám aplikácia Google Now predvolene nainštalovaná v operačnom systéme Android Jelly Bean? Má jednoduchý minimalistický vzhľad a poskytuje okamžitý náhľad na to najdôležitejšie, čo od telefónu alebo tabletu potrebujete. K tomu dokáže promptne reagovať na hlasové príkazy a aktívne spolupracuje s vašim Google profilom. Momentálne však nie je možné nainštalovať ju do zariadení so staršími Androidmi (nepochopiteľne okrem verzie 4.0), preto vznikla aplikácia Maluuba, ktorá ho má za úlohu alternovať, či dokonca mu trocha konkurovať. Vývojárska spoločnosť sa rozhodla, že Maluuba bude okrem Google Now konkurovať aj Siri, ktoré poznáte z iPhone 4S a iPhone 5, čo vtipne zapracovala do propagačného videa:



Aplikácia Maluuba je rozdelená do troch hlavných okruhov, vyhľadávanie, organizér a pripojenie. Všetky pokyny je pritom možné zadávať hlasom v angličtine. Organizér dokonca rozumie plynulo povedanej vete “Wake me up at 8 o’oclock”, teda “Zobuď ma o ôsmej hodine”. Zároveň aplikácia Maluuba spolupracuje s profilmi Google a Facebook, aby do organizéra mohla vkladať udalosti práve z týchto on-line služieb, ktoré mnohí využívajú aj na prácu.

Action Launcher pre tých, ktorí nemajú čas


Táto aplikácia zásadným spôsobom upravuje prostredie systému Android tak, aby bola práca s ním rýchlejšia. V porovnaní s ostatnými dostupnými spúšťačmi (takzvanými launchermi) je Action Launcher prispôsobený tomu, aby v podstate na jednej ploche poskytol súhrn všetkého, čo môžete od mobilného telefónu potrebovať. Menu je spracované do jednoduchého abecedne zoradeného zoznamu, ku ktorému sa dostanete posunutím pracovnej plochy do pravého boku. Jednotlivé ikony s odkazmi na aplikácie sú vybavené funkciou reakcie na dvojklik, vďaka ktorému sa používateľovi sprístupní určitý obsah danej aplikácie. Napríklad po dvojitom kliknutí na ikonu telefónu sa pri nej zobrazí malé okno s tromi najčastejšie volanými kontaktmi. Ikona internetového prehliadača zobrazí najnavštevovanejšie webstránky a podobne.



Action Launcher patrí medzi to málo spúšťačov dostupných v obchode Play Store, ktoré skutočne oceníte. Medzi ďalšie, ktoré vynikajú svojou rýchlosťou, stabilitou, funkčnosťou a prispôsobiteľnosťou patrí aj špičkový Holo Launcher a populárny Nova Launcher.

Chameleon Launcher, špeciálne vyvinutý pre tablety


Chameleon Launcher je softvérová nadstavba operačného systému Android, ktorej financovanie bolo zabezpečené vďaka stránke Kickstarter. Na nej majú návštevníci možnosť finančne podporiť zaujímavé projekty a podieľať sa tak nielen na ich štarte, ale aj na ich rozvoji. Spúšťač Chameleon je dizajnovaný podľa štýlu “flat” a plochu displeja tabletu optimalizuje tak, aby ste na prvý pohľad mali k dispozícii čo najviac informácií. Tablety sa používajú inak než smartfóny a vývojári Chameleona stavajú práve na tejto vedomosti.



Základom tohto spúšťača je informačná plnosť dosiahnutá za pomoci aktívnych widgetov na ploche. Miesto toho, aby sa na displeji zobrazili iba ikony a vizuálne atraktívne pozadie, sú vyobrazené widgety pre počasie, e-maily, RSS čítačka, ovládač spojení, Facebook News Feed, Instagram a podobne. Jednotlivé položky môže používateľ prispôsobovať svojim potrebám a dokonca vytvárať vlastné.

Chameleon Launcher Foto: Google Play
V týchto dňoch vývojársky tím pracuje na verzii číslo 2, ktorá prinesie túto používateľskú skúsenosť aj na displeje mobilných telefónov. Tú je možné stiahnuť z Google Play zadarmo, avšak používať ju môžu jedine ľudia, ktorí aplikáciu zasponzorovali cez Kickstarter. Už o pár týždňov bude k dispozícii pre každého za jednotnú cenu 3,12 eur, prípadne sa k mobilnej verzii môžete dostať aj zakúpením prvej verzie, v rámci ktorej dostanete aj inštalačný modul k dvojke.

Komentáre