Auto&Techno

NEBESKÉ DIVADLO: Na oblohe bude možné pozorovať padajúce hviezdy

"Prvé správy o Geminidách pochádzajú z roku 1862. Materským telesom meteorického roja nie je kométa, ako u väčšiny rojov, ale asteroid 3200 Phaeton, ktorý bol objavený v roku 1983. "

TASR, 13. decembra 2023 13:55
Ilustračná fotografia Foto: NASA

V noci na piatok (15. 12.) bude na nočnej oblohe možné pozorovať desiatky padajúcich hviezd. Maximum totiž dosiahne meteorický roj Geminidy, ktorý patrí k najaktívnejším meteorickým rojom. Pozorovacie podmienky budú tento rok mimoriadne priaznivé, opätovne sa tak stane až v roku 2025. TASR o tom za Slovenský zväz astronómov informoval Pavol Rapavý.

"Pozorovanie nebude rušiť svit Mesiaca, ktorý je len krátko po nove. Geminidy sú v činnosti od 4. do 17. decembra, no najviac ich je pozorovateľných v maxime, keď za ideálnych podmienok je možné uvidieť vyše 120 meteorov za hodinu," priblížil Rapavý.

Meteorický roj Geminidy je pomenovaný podľa súhvezdia Blíženci (Gemini), v ktorom sa nachádza radiant roja, teda miesto, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú. "Súhvezdie Blížencov je nad obzorom počas celej noci, no najvyššie je okolo 2.00 h, a tak najviac meteorov uvidíme v druhej polovici noci až do svitania," dodal Rapavý s tým, že na pozorovanie meteorov je vhodné vybrať si miesto dostatočne vzdialené od rušivých svetiel.

Komentáre