Auto&Techno

Fascinujúce svetelné divadlo: Nad Slovenskom sa objavila polárna žiara

"Polícia na profile na sociálnej sieti upozornila, že polárna žiara červenej farby nenasvedčuje koniec sveta. "

TASR, 6. novembra 2023 13:03
Na snímke polárna žiara vo Fulianke 5. novembra 2023. Foto: TASR - Veronika Mihaliková
Bratislava 6. novembra (TASR) - Na Slovensku bolo v nedeľu (5. 11.) možné vidieť polárnu žiaru. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s tým, že fotografie daného úkazu dostal takmer zo všetkých častí Slovenska. Polícia SR zároveň upozornila na hoaxy spojené s výskytom polárnej žiary v krajine.

"Polárne žiary sa na Zemi vyskytujú hlavne v polárnych oblastiach. (...) Tento fascinujúci jav možno vidieť aj vo vyšších zemepisných šírkach strednej Európy, ale len za mimoriadnych okolností, keď je slnečná aktivita veľmi vysoká a geomagnetická búrka silná. Takéto prípady sú však veľmi zriedkavé a nepravidelné," ozrejmila polícia na profile na sociálnej sieti, kde sa venuje hoaxom a podvodom.

Upozornila, že polárna žiara červenej farby nenasvedčuje koniec sveta. "Farba polárnej žiary závisí od výšky a druhu nabudených atómov alebo molekúl v atmosfére. Najčastejšie sa vyskytuje zelená farba," doplnila. Červená farba je podľa nej spôsobená stretom elektrónov s protónmi dusíka v nižšej atmosfére, "stále však minimálne vo výške 200 kilometrov," dodala.

Komentáre