Auto&Techno

Japonská firma otestovala raketový motor na biometán z kravského hnoja

"Počas testu v pobrežnom meste Taiki na juhu ostrova Hokkaidó z motora šľahal miestami až 15-metrový oranžovo-modrý plameň."

TASR, 9. decembra 2023 8:28
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Japonská spoločnosť Interstellar Technologies vo štvrtok úspešne otestovala prototyp raketového motora na biometán. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

Počas testu v pobrežnom meste Taiki na juhu ostrova Hokkaidó z motora šľahal miestami až 15-metrový oranžovo-modrý plameň. Použitý tekutý biometán vznikol z kravského hnoja, ktorý poskytli dve miestne farmy.

"Nerobíme to len preto, lebo to prospieva životnému prostrediu, ale aj preto, lebo (biometán) dokážeme vyrábať lokálne a za dobrú cenu. Je to veľmi výkonné a čisté palivo," vyhlásil Takahiro Inagawa, výkonný riaditeľ spoločnosti Interstellar Technologies. Do testu sa zapojil aj výrobca priemyselných plynov, spoločnosť Air Water.

Interstellar Technologies plánuje pomocou biometánu do vesmíru dopravovať satelity. Pomocou bežne dostupného zariadenia sa kravský hnoj premení na bioplyn, z ktorého sa potom rafinuje raketové palivo.

Bioplyn z kravského hnoja už poháňa autobusy MHD v meste Indaur v štáte Madhjapradéš v centrálnej Indii.

Metán nie je iba palivo, ale aj skleníkový plyn až 21-násobne silnejší ako oxid uhličitý. Jeho extrakcia z kravského hnoja preto pomáha znižovať výraznú environmentálnu záťaž, akou je chov dobytka. Organizácia Greenpeace uvádza, že v poľnohospodárstve celosvetovo vzniká až 14 percent skleníkových plynov. Spaľovaním metánu sa síce tiež uvoľňujú skleníkové plyny, no tie by do ovzdušia unikli aj v prípade, že by kravský hnoj zostal nespracovaný.

Kravský hnoj môže byť pre Japonsko významný energetický zdroj. Takmer 100 percent tamojšej spotreby ropy a 98 percent spotreby zemného plynu pochádza z dovozu. Produkcia biopaliva z miestnych zdrojov by pomohlo znížiť energetickú závislosť Japonska na importe týchto surovín.


Komentáre