Auto&Techno
Ernő Rubik slávi 80 rokov, jeho kocka sa stala svetoznámym hlavolamom
TASR, 13. júla 2024 10:00Na archívnej snímke je Ernő Rubik. Foto: TASR/DUNA/MTI - Marton Monus
Rubikova kocka, ktorá sa dostala dokonca aj do Oxfordského slovníka anglického jazyka (Rubik's Cube), mala 19. mája už 50 rokov. Vynálezca tohto hlavolamu, maďarský architekt, dizajnér a sochár Ernő Rubik, bude mať v sobotu 13. júla 80 rokov.
Ernő Rubik sa narodil 13. júla 1944 v Budapešti v rodine leteckého inžiniera a spisovateľky. Dátum narodenia jeho sa stal aj Medzinárodným dňom rébusov a hlavolamov.
Vyštudoval architektúru a dizajnérstvo interiérov na Technickej univerzite v Budapešti, kde promoval v roku 1967. V rokoch 1971 - 1875 pracoval ako architekt na Univerzite umeleckého priemyslu a dizajnu v Budapešti. Študentom prednášal o možnostiach kombinovania tvarov a častí a učil ich vnímať geometriu priestorovo.
Už v tom čase sa zamýšľal nad vytvorením priestorového hlavolamu, na ktorom by zužitkoval svoje znalosti. Dotyčným mechanickým hlavolamom sa napokon v roku 1974 stala kocka pozostávajúca z rôznofarebných menších kociek pričom cieľom je, aby v zloženom stave kocka mala každú veľkú stranu jednofarebnú. Štandardne má kocka 3x3x3 menších kociek. Rubik kocku patentoval pod názvom Magická kocka 30. januára 1975 pod číslom HU170062.
Na snímke rubiková kocka. Foto: TASR - Daniel Stehlík
Dostupné sú aj iné varianty kocky - 2x2x2, 4x4x4 (nazývaná aj Rubikova pomsta) či 5x5x5. Vo vnútri kocky je mechanizmus umožňujúci ľubovoľnú vrstvu deviatich menších kociek otočiť.
V roku 1979 bola kocka predstavená na veľtrhu v Norimbergu, ale bez úspechu. Až v nasledujúcom roku po prezentácii Magickej kocky v Londýne, Paríži a New Yorku sa dostavil aj úspech. Odborník na hračky maďarsko-židovského pôvodu Tom Kremer (1930 - 2017) predvídal obchodný potenciál kocky a podieľal sa na rokovaniach o podpisovaní licenčných zmlúv a predaji.
V 80. rokoch 20. storočia sa Rubikova kocka stala celosvetovým hitom. Vtedy sa jej podarilo predať vyše 100 miliónov kusov. Už 5. júna 1982 sa v Budapešti konali prvé majstrovstvá sveta v rýchlosti skladania Rubikovej kocky. V hlavnom meste Maďarska vtedy súťažilo 19 "pretekárov" - najrýchlejší bol Minh Thai z USA s časom 22,95 sekundy.
Na archívnej snímke je Ernő Rubik. Foto: TASR/DUNA/MTI - Marton Monus
Najnovší rekord v skladaní klasickej Rubikovej kocky drží Max Park z Kalifornie, ktorému vo veku 21 rokov stačilo na jej zloženie len 3,13 sekundy, čím pokoril Guinnessov rekord z roku 2018. O ten sa sa Park postaral na kalifornskom podujatí Pride in Long Beach v roku 2023.
V Maďarsku sa Rubik stal redaktorom časopisu o hrách v časopise ...És játék (...A hry). V roku 1987 pracoval ako profesor na plný úväzok. Začiatkom 90. rokov zasadol do predsedníckeho kresla Maďarskej akadémie inžinierstva (Magyar Mérnöki Akadémia), kde založil Medzinárodnú Rubikovu nadáciu podporujúcu osobitne talentovaných mladých inžinierov a priemyselných dizajnérov.
Rubik je držiteľom viacerých maďarských i zahraničných ocenení.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Pred 140 rokmi spustili prvú telefónnu sieť na území Slovenska
- Prieskum: Slováci vnímajú výhody umelej inteligencie, ale majú obavy
- Opice Able a Baker boli prvé primáty, ktoré prežili vesmírny let
- Úžasný objav: Orangutan si ošetroval ranu liečivou bylinou
- Letisko Košice oslavuje 100 rokov od prvého komerčného letu