Auto&Techno

Hackeri poukázali na chyby v bezpečnosti, teraz budú pracovať pre taxi

"Špecialisti na počítačovú bezpečnosť Charlie Miller a Chris Valasek upozornili na bezpečnostné diery v moderných autách. Dnes pracujú pre taxislužbu."

Erik Stríž, 8. septembra 2015 10:00
Jeep Cherokee (2014) Foto: Jeep
Iba pred tromi mesiacmi internetom preletela takmer šokujúca správa, že dvom mladým počítačovým špecialistom sa podarilo celkom získať kontrolu nad jazdiacim automobilom, hoci v ňom nesedeli. V skutočnosti boli od vozidla značky Jeep vzdialení až dvadsať kilometrov, keď ho počas jazdy po diaľnici prinútili brzdiť, zablokovali mu dvere a vodičovi pripravili priam hororovú chvíľku neistoty.

Vodičom Jeepu bol motoristický novinár, ktorý dostal od dvojice hackerov pozvánku zúčastniť sa experimentu, v ktorom poukážu na veľké bezpečnostné slabiny v zabezpečení moderných automobilov. Novinára vystrašili, telefonátom cez mobil predčasne ukončil demonštráciu hackerov a po medializácii prípadu sa automobilka Jeep rozhodla, že vozidlá s touto bezpečnostnou dierou zvolá. Týkalo sa to až 1,4 milióna automobilov v Spojených štátoch.

Špecialisti na počítačovú bezpečnosť, Charlie Miller a Chris Valasek, v skutočnosti už tri roky vyvíjali apel na automobilky, aby riešili aj softvérovú bezpečnosť svojich automobilov. Už v roku 2013 na špecializovanej konferencii pred odbornou verejnosťou demonštrovali schopnosť ovládať na diaľku automobily, konkrétne Toyota Prius a Ford Escape s rokom výroby 2010. Rovnako zle sú na tom v otázke bezpečnosti aj modely Jeep Cherokee, Cadillac Escalade a Infiniti Q50. Naopak, zvolenou taktikou prakticky nemožno ovládnuť riadiace systémy v Audi A8, Dodge Viper či Honda Accord.

Bezpečnostní špecialisti ovládli vozidlo značky Jeep cez internet na diaľku, dokázali napríklad aktivovať brzdy alebo vypnúť motor. Foto: Jeep
Základným problémom ohrozených vozidiel je skutočnosť, že ich multimediálne systémy sú priamo spojené s tými, ktoré zodpovedajú za riadiace funkcie. To znamená, že v rámci jednej siete je možné ovládať rádio a navigáciu, ale aj štartovanie motora, svetlá či klaksón.

Po medializácii hrozby sa stali Carlie Miller a Chris Valasek slávni po celom modernom svete a vo svete softvérovej bezpečnosti sú takmer celebritami. Záujem o nich je veľký a jedna taxi spoločnosť sa dokonca rozhodla, že chce využívať ich schopnosti vo vlastnom vývoji. Táto spoločnosť, ktorá spôsobila vo svete taxislužieb priam revolúciu, má záujem o vývoj vlastných autonómne jazdiacich automobilov. Je pre ňu extrémne dôležité, aby boli takéto vozidlá bezpečné nielen fyzicky, ale aj softvérovo.

Firma Uber síce potvrdila, že do svojich radov prijala aj dvojicu známych hackerov, avšak výšku ich finančného ohodnotenia neupresňuje. Zaujímavosťou je, že priamo v centre spoločnosti dnes pracuje až štyridsať expertov na robotiku a bezpečnosť, čo svedčí o serióznom záujme firmy o vlastný vývoj. Keby sa firme nepodarilo vytvoriť vlastné autonómne vozidlá a americká spoločnosť Tesla by ich predbehla, údajne bude zvažovať nákup až pol milióna kusov.

ODPORÚČAME AJ:
Automobilka za príplatok nahradí jedno sedadlo stolíkom
Krajší Passat s elektrickým pohonom, to je nové C Coupé
Luxusné japonské SUV-čko má hranaté všetko, aj blatníky kolies
Za týmto autom sa otočí každý, kto ho stihne zaregistrovať
Najluxusnejšie kombi si vyžiada iba 1,6 litra nafty na 100 kilometrov

Komentáre