Život
Vtáky už odlietajú do teplých krajín, niektoré denne preletia 500 km
TASR, 13. augusta 2018 8:00
"Sokoly červenonohé zimujú v Botswane, Angole a Namíbii. Trsteniariky spevavé sú z hľadiska spevavcov rekordmanmi v polohe zimovísk, keďže tie sa nachádzajú v Malawi, Zambii a dokonca v Juhoafrickej republike. U strakošov sú zimoviská európskych populácií lokalizované v Zambii, Mozambiku či Zimbabwe. JAR a Malawi sú súčasne zimoviskom dážďovníkov," približuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).
Súčasné vysoké teploty však môžu vtákom spôsobiť problémy. "Negatívne ovplyvňujú schopnosť jedinca vytvoriť si dostatočné zásoby na migráciu, respektíve stojí to veľa energie a síl. Zároveň vplýva teplota aj na schopnosť zdolávania prekážok počas migrácie," informuje Slobodník. Jeho kolegyňa Lucia Deutschová pripomína, že počas horúčav je pre vtáky dôležitá i voda. "Pomôžeme naozaj jednoducho – stačí zlepšiť prístup k vodnej ploche alebo vytvoriť napájadlo," hovorí.
Migrácia vtákov poskytuje ľuďom možnosť pozorovať formovanie veľkých kŕdľov, odpočívajúce skupiny alebo hromadné prelety. Väčšina vtáčích druhov sa na Slovensko vráti v období medzi druhou polovicou apríla a mája, niektoré však na svoje hniezdne lokality prilietajú až v júni.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Najvyššiu júlovú teplotu na Slovensku namerali v TEJTO OBCI
- NEZABUDNÚ: Dvom mladíkom sa podarilo odfotiť vojská Varšavskej zmluvy
- TENTO DÁTUM si zapamätajte: Ľudstvo už žije na ekologický dlh
- V Údolí smrti zachytili predbežný svetový rekord pre najhorúcejší júl
- VIDEO: ZATMENIE MESIACA V JEDNEJ MINÚTE: Takto to vyzeralo na oblohe