Život

Najvyššiu júlovú teplotu na Slovensku namerali v TEJTO OBCI

"Júl 2018 skončil ako celok teplotne zväčša nadnormálny. Odchýlka priemernej mesačnej teploty od normálu 1981-2010 dosiahla na väčšine územia hodnotu +1,1 až +1,7 stupňa Celzia."

TASR, 6. augusta 2018 9:00
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Mesiac júl skončil ako celok teplotne zväčša nadnormálny. Priemerná teplota dosiahla v nížinách 21 až 23 stupňov Celzia, v dolinách a kotlinách s nadmorskou výškou 700 až 800 m nad morom zväčša približne okolo 17 stupňov Celzia. Najvyššia teplota 35,4 stupňa Celzia bola nameraná 30. júla v Bielom Kostole pri Trnave, najnižšia v polohách do 1000 m nad morom 2. júla v obci Mlynky - 0,0 stupňov. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

"Júl 2018 skončil ako celok teplotne zväčša nadnormálny. Odchýlka priemernej mesačnej teploty od normálu 1981-2010 dosiahla na väčšine územia hodnotu +1,1 až +1,7 stupňa Celzia," uvádzajú meteorológovia. Tropických dní počas júla zaznamenali najviac vo východnej časti Podunajskej nížiny a na juhu stredného Slovenska. "Napríklad Dudince mali až 19 dní s maximálnou teplotou aspoň 30 stupňov Celzia. Všeobecne možno povedať, že v rámci južného Slovenska bolo najmenej tropických dní na východe,” spresnil SHMÚ s tým, že Michalovce mali 11 tropických dní, Košice päť.

Za celý mesiac spadlo zväčša 30 až 80 mm, ojedinele aj viac, ako napríklad v Medzilaborciach 118 mm a v Oravskej Lesnej 133 mm, informujú meteorológovia. Naopak, veľmi nízke úhrny namerali v Brvništi (okres Považská Bystrica) - 18 mm, a na letisku v Trenčíne - 19 mm.

"Celkovo možno konštatovať, že na väčšine územia bol júl 2018 zrážkovo normálny alebo podnormálny a len ojedinele nadnormálny, ako napríklad na Sliači. Celkový úhrn bol veľmi nerovnomerný a v niektorých častiach krajiny boli obrovské rozdiely doslova z kilometra na kilometer," konštatuje SHMÚ.

Podľa mapky meteorologického sucha z 29. júla meteorológovia pozorovali veľmi suché podmienky na piatich staniciach, pričom najhoršia situácia bola v Trenčíne. Na ostatných staniciach boli podmienky normálne až mierne suché. V uvedený deň bolo najvlhkejšie na krajnom juhozápade v Bratislave a Kuchyni, a na východe v Podolínci a Tisinci.

Komentáre