Život

VIDEO: Východné Slovensko sa spamätáva zo zemetrasenia, rátajú škody

"Hlásili únik plynu i popraskané steny. Na Domaši sa uvoľnila loď."

TASR/Webmagazin.sk, 10. októbra 2023 10:39
Pohľad na východnú časť centra Prešova z veže kostola sv. Mikuláša. V pozadí Slánske vrchy. Foto: Adriana Forgáčová


Celkovo sedem výjazdov mali hasiči v Prešovskom kraji v súvislosti so zemetrasením, ku ktorému došlo v pondelok (9. 10.) večer na východe Slovenska. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove Miroslava Knišová.

Hasiči z Prešova mali tri výjazdy, z Holčíkoviec dva a po jednom zo Svidníka a Medzilaboriec. Celkom zasahovalo 29 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 11 kusmi hasičskej techniky."O 20.33 h bolo následkom zemetrasenia ohlásené preverenie - únik plynu v bytovom dome na Magurskej ulici v Prešove. Zasahujúci príslušníci Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove z hasičskej stanice Prešov monitorovali okolie. Na mieste zásahu bola prítomná polícia, ako aj technik Slovenského plynárenského priemyslu, ktorý po vykonanom meraní našiel miesto úniku v jednom z bytov na treťom poschodí bytového domu a zastavil ho," uviedla Knišová s tým, že obyvatelia bytového domu sa tak vrátili do svojich bytov. V dôsledku úniku plynu nedošlo k zraneniu osôb.

Ako ďalej povedala, o 22.29 h boli hasiči a polícia požiadaní o súčinnosť do obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou, kde došlo následkom zemetrasenia k poškodeniu rodinných domov. Starostom obce bola v čase o 21.30 h vyhlásená mimoriadna situácia," priblížila Knišová.Na mieste zasahovali hasiči z Holčíkoviec a deviati členovia DHZO z Ďapaloviec a Soli, ktorí vykonávali prieskum a monitorovali okolie."Na mieste zásahu bola prítomná polícia, starosta obce a skupina z Krízového riadenia mesta Vranov nad Topľou. Podľa predbežných informácií bolo v dedine zemetrasenie o sile 4,9 magnitúdy. Z obce Ďapalovce bolo evakuovaných 44 ľudí a 15 rodinných domov bolo uzatvorených. Krízový štáb rozhodol v čase o 02.15 h o ukončení akcie s tým, že v ranných hodinách sa bude ďalej pokračovať," povedala Knišová.

Následkom zemetrasenia bolo o 23.12 h ohlásené podozrenie prasknutia nosných častí bytového domu na Levočskej ulici číslo 27 až 29 v Prešove. Hasiči z Prešova vykonali prieskum a monitorovali okolie.

Na snímke vchod do bytového domu na Levočskej ulici v Prešove, 10. októbra 2023. Foto: TASR Veronika Mihaliková


"Na mieste zásahu bola prítomná polícia, primátor mesta Prešov, skupina z Krízového riadenia mesta Prešov a Okresného úradu Krízového riadenia Prešov a statik mesta Prešov. Statik na mieste vykonal prieskum, kde zhodnotil stav, že nehrozí bytovke žiadne ohrozenie a ľudia sa tak mohli vrátiť späť do svojich bytov. Praskliny boli len v pivničných priestoroch, nie v bytových jednotkách," dodala Knišová.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Jany Matis Libovej, v spojitosti s pondelkovým zemetrasením v Košickom kraji neboli zaznamenané žiadne výjazdy.

Zemetrasenie, ktoré v pondelok večer zasiahlo východné Slovensko, malo mať silu 4,9 lokálneho magnitúda. Bolo v hĺbke 17,8 kilometra. Epicentrum sa malo nachádzať v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Na sociálnej sieti o tom informovalo Ministerstvo vnútra (MV) SR s odvolaním sa na Oddelenie seizmológie Slovenskej akadémie vied (SAV), ktoré manuálne interpretovalo prvotné automatické dáta.

Na snímke škody po zemetrasení v obci Baškovce v okrese Humenné v utorok 10. októbra 2023. Foto: TASR Roman Hanc


V Banskej Bystrici a Brezne škody po zemetrasení na východe Slovenska neevidujú


V mestách Banská Bystrica a Brezno neevidujú po pondelňajšom (9. 10.) zemetrasení na východe Slovenska žiadne škody. Poškodenie či výpadky elektriny nezaznamenala ani spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD). Samosprávy a SSD to pre TASR uviedli v reakcii na hlásenia prejavov zemetrasenia v Banskobystrickom kraji na sociálnych sieťach.

"Doposiaľ sme žiadne podnety od obyvateľov nedostali. Neevidujeme ani žiadne škody na infraštruktúre," skonštatovala pre TASR hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Marhefková. Problémy neevidujú ani v Brezne a blízkom okolí. "Nezistili sme a neboli nám hlásené žiadne škody na majetku či infraštruktúre súvisiace so zemetrasením," poznamenala referentka na úseku masmediálnej komunikácie mesta Ivana Malčeková. Hovorca SSD Miroslav Gejdoš pre TASR uviedol, že v súvislosti so zemetrasením na strednom Slovensku na distribučnej sústave nezaznamenali nič mimoriadne.

Východoslovenská distribučná: Zemetrasenie na východe spôsobilo menšie výpadky elektriny


Východoslovenská distribučná (VSD) nezaznamenala rozsiahlejšie poškodenie elektroenergetických zariadení vplyvom pondelkového (9. 10.) zemetrasenia. Celkovo došlo k ôsmim poruchám, a to len na úrovni nízkeho napätia. Dotklo sa to obyvateľov niektorých obcí v okresoch Vranov nad Topľou, Humenné a Stropkov. Pre TASR to povedala hovorkyňa VSD Andrea Forbergerová s tým, že pri doterajších kontrolách zistili aj posunutie transformátorov.

"Zasiahnuté výpadkom elektriny boli odberné miesta v obciach Turcovce (okres Humenné) a Vyšný Hrabovec (Stropkov)," uviedla s tým, že v obciach Soľ, Benkovce, Holčíkovce a Rafajovce v okrese Vranov nad Topľou, ako aj v Jankovciach a Víťazovciach v Humenskom okrese boli bez elektriny len jednotlivci. Ako spresnila, k skratom na elektrickom vedení došlo po tom, ako zemetrasenie rozkývalo vodiče.

"Pohotovostné tímy VSD boli okamžite v teréne, aby bola distribúcia elektriny obnovená, najčastejšie stačilo vymeniť poistky. Vo včasných ranných hodinách bola nezásobená ešte chatová oblasť v Holčíkovciach, kde dôjde k obnoveniu distribúcie elektriny v priebehu dnešného dňa," dodala.

Pracovníci VSD zároveň kontrolujú stav vedení, aby prípadné ďalšie poškodenia, ktoré sa zatiaľ neprejavili výpadkom, mohli odstrániť. Nateraz zistili posunutie dvoch transformátorov na trafostaniciach, ktoré do pôvodného stavu uvedú pomocou žeriavu.

Dňa 9. októbra 2023 o 23:12 hod. bolo následkom zemetrasenia ohlásené podozrenie prasknutia nosných častí bytového domu na Levočskej ulici číslo 27-29 v meste Prešov. Po prieskume statik zhodnotil stav, že nehrozí bytovke žiadne ohrozenie. Praskliny boli len v pivničných priestoroch, nie v bytových jednotkách. Zemetrasenie, ktoré v pondelok večer zasiahlo východné Slovensko, malo mať silu 4,9 lokálneho magnitúda. Bolo v hĺbke 17,8 kilometra. Epicentrum sa malo nachádzať v katastri obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Na snímke bočná strana bytovky v Prešove, 10. októbra 2023. Foto: TASR Veronika Mihaliková


V súvislosti so zemetrasením evidujú zvýšený počet hovorov na východe SR


Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby (OSZZS) eviduje v súvislosti so zemetrasením zvýšený počet hovorov na tiesňovú linku v Košickom a Prešovskom kraji. Dvoch pacientov transportovali do nemocnice v Humennom. Informovalo o tom na sociálnej sieti.

"Išlo predovšetkým o stresové stavy spôsobené psychickou záťažou z uvedeného prírodného javu. Väčšinu z nich operátori vyriešili konzultáciou," priblížili záchranári.Zemetrasenie spôsobilo v Humennom haváriu na teplovodnom potrubí


V meste Humenné spôsobilo zemetrasenie v pondelok (9. 10.) večer haváriu na teplovodnom potrubí. Nutná tak bola odstávka teplej vody pre lokality Sídlisko I, Mierová a Sládkovičova ulica. Informovalo o tom mesto na svojej webstránke.

"Humenská energetická spoločnosť (HES) zistila netesnosť na hlavnom primárnom rozvode na ulici Pugačevova - pri chodníku vedľa budovy Hotelovej akadémie. Zhoršili sa parametre dodávky teplej vody, kvôli netesnosti značných rozmerov je dopĺňanie teplej vody veľmi vysoké," uviedla samaspráva.

Podľa konateľa HES, s. r. o., Humenné Martina Lichmana bolo potrebné v prvom rade počas noci vypustiť vodu z potrubia a systém odstaviť. "Oprava sa začne v utorok, výkopom v skorých ranných hodinách," informoval.Po zemetrasení na východe kontrolujú vodné stavby, poruchy zatiaľ nezistili


Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) doteraz nezaznamenal žiadne poškodenia vodných stavieb (VS) v súvislosti so zemetrasením, ktoré zasiahlo východné Slovensko v pondelok (9. 10.) večer. Pre TASR to potvrdil hovorca vodohospodárov Marián Bocák s tým, že pracovníci SVP od skorého rána meraním na VS preverujú, či seizmická aktivita nezapríčinila nejaké deformácie, prípadne poruchy, ktoré by ohrozili ich bezpečnosť.

Pripomenul, že v rámci VS I. kategórie, ako sú Starina, Domaša, Zemplínska Šírava a Ružín, každé dva týždne vykonávajú merania, ktorými zisťujú bezpečnosť, stabilitu a prevádzkyschopnosť VS. "Merania vykonávané v rámci technicko-bezpečnostného dohľadu sú zamerané na sledovanie posunov a deformácii hrádze a betónových objektov a na sledovanie priesakového režimu v telese hrádze, podloží a priľahlom teréne. V súčasnosti sú niektoré sondy merateľné priamo na mieste s prenosom dát Vodohospodárskej výstavbe, š. p., ktorá je odbornou organizáciou pre technicko-bezpečnostný dohľad," uviedol Bocák.

Žiadne narušenia VS na východe Slovenska neboli zaznamenané ani automatickým systémom varovania a obyvateľstva. Poškodenia sa doposiaľ nepreukázali ani počas vizuálnej prehliadky, ktorú pracovníci SVP vykonávali od pondelkových večerných hodín.


Komentáre