Život

FOTO: Otvárajú bratislavskú dominantu. Michalská veža sa dočká ľudí

"Počas prác obnovili vonkajšie a vnútorné časti. Zreštaurované boli aj všetky sochárske a ďalšie dekoratívne prvky vrátane sochy archanjela Michala."

TASR, 27. septembra 2023 12:49
Na snímke pohľad na Michalskú vežu z Michalskej ulice. V Bratislave 26. septembra 2023. Foto: TASR - Dano Veselský

Jedna z dominánt Bratislavy - Michalská veža bude opäť sprístupnená verejnosti od stredy (27. 9.). Múzeum mesta Bratislavy (MMB) ju otvára po generálnej obnove, ktorá sa začala v lete 2021 a stála vyše 2,55 milióna eur. Jej súčasťou bola aj príprava novej výstavy. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informovala riaditeľka múzea Zuzana Palicová.

"Boli to dva roky nielen stavebných a remeselných prác, ale aj intenzívneho prežívania a nadšenia verejnosti z jednotlivých silných momentov obnovy. Od otvárania 176-ročnej schránky až po návrat sochy archanjela Michala na vrchol veže v závere obnovy," priblížila riaditeľka.

Počas prác obnovili vonkajšie a vnútorné časti. Zreštaurované boli aj všetky sochárske a ďalšie dekoratívne prvky vrátane sochy archanjela Michala. Obnovené boli tiež dva zvony, ciferníky hodín, všetky kamenné a reliéfne prvky, olovená tabuľa nad bránovým vchodom či fasády a vnútorné omietky. Menili sa podlahy, teplovodné kúrenie za elektrické a inštalovali sa kompletne nové svetlá.

Na celý proces dohliadali pamiatkari. "Pre Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Bratislava sa začala príprava obnovy už v roku 2018, keď odborníci z rôznych odvetví začali postupne spracovávať architektonicko-historické a reštaurátorské výskumy, ktoré boli veľmi dôležitými podkladmi pre obnovu Michalskej veže," priblížila Eva Falbová z KPÚ.S obnovou zároveň pripravovali aj dočasnú výstavu Michalská veža: po rekonštrukcii. "Naším zámerom je nepotlačiť kvality tejto pamiatky, ale umožniť spoznávať jej zákutia, architektúru a históriu," spresnil kurátor výstavy Michal Augustovič. Výstava rešpektuje chronológiu vývoja veže. Najstaršie etapy sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpaním nahor sa približuje k jej súčasnosti, ako sa menila pamiatka aj s novšími nadstavbami, priblížil kurátor.

Obnova sa začala 19. júla 2021 a bola ukončená v decembri 2022. Celkový rozpočet predstavoval viac ako 2,55 milióna eur, z toho 579.500 eur bolo z dotácie z grantového programu ministerstva kultúry. Zvyšných 1,97 milióna eur bolo financovaných z rozpočtu hlavného mesta. Po odstránení nedorobkov bola stavba definitívne skolaudovaná v júni tohto roka.

Krov veže je momentálne verejnosti neprístupný, ale je možné ho vidieť vo videu, ktoré je súčasťou výstavy. V budúcom roku ho plánuje múzeum sprístupniť verejnosti a na prelome rokov 2024/2025 plánuje otvoriť stálu expozíciu na tému obranného systému stredovekého mesta.

Komentáre