Život

Na Rybnom námestí v Bratislave si pripomenuli obete holokaustu

"Prezidentka pripomenula tiež prijatie židovského kódexu na Slovensku, ktorý bol podľa jej slov predzvesťou deportácií židov a ktorým sa Tisov režim prihlásil na stranu fašistického Nemecka. "

TASR, 12. septembra 2023 13:10
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas pietneho aktu kladenia kamienkov pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia 11. septembra 2023 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Obete holokaustu si v pondelok na bratislavskom Rybnom námestí pripomenuli pietnym aktom viaceré osobnosti. Na mieste položili aj vence k pamätníku.

"Pamätajme na to, že myšlienky a slová môžu byť nebezpečné a viesť k ďalším nenávistným skutkom," upozornila prezidentka Zuzana Čaputová. Skonštatovala, že terčom nenávistných prejavov sa v súčasnosti opäť stávajú príslušníci menšín nevynímajúc židovskú komunitu. Apelovala na intenzívnejšiu ochranu miest židovského spoločenského života. Zároveň vyzvala občanov, politikov i verejné autority, aby vo svojich vyjadreniach i pri výchove detí urobili všetko preto, aby sa podobné hrôzy nemuseli opakovať.

Pripomenula tiež prijatie židovského kódexu na Slovensku, ktorý bol podľa jej slov predzvesťou deportácií židov a ktorým sa Tisov režim prihlásil na stranu fašistického Nemecka. Podotkla, že hoci sa učíme o histórii, niektorí politici odmietajú odsúdiť zločiny vtedajšieho režimu, prekrúcajú dejiny aj význam slov. "Holokaust sa neudial zo dňa na deň, systematickému vraždeniu predchádzala nenávistná myšlienka, slová, a tie videli k nenávistným skutkom," zdôraznila.

Obete holokaustu si na mieste počas dňa pripomenul aj predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár. Položil veniec k pamätníku obetí holokaustu.

Minister obrany Martin Sklenár vyhlásil, že nemôžeme dopustiť, aby sa prejavy extrémizmu opäť stali súčasťou nášho života. Rovnako pripomenul židovský kódex a transporty zo Slovenska do nacistických koncentračných a vyhladzovacích táborov.

Komentáre