Život

VIDEO: SITUÁCIA NA DUNAJI: V Devíne vyhlásili mimoriadnu situáciu

"Krízový štáb mestskej časti bude počas mimoriadnej situácie koordinovať aktivity s dotknutými organizáciami a subjektmi. "

TASR, 5. júna 2024 11:15
Na snímke zvýšená hladina rieky Dunaj o 7. hodine ráno v Bratislave v stredu 5. júna 2024. Foto: TASR - Jaroslav Novák

V bratislavskej mestskej časti Devín vyhlásili v stredu ráno mimoriadnu situáciu. Dôvodom je povodňová aktivita 1. stupňa, hrozba vybreženia rieky Dunaj a zaplavenia obývaného územia. Mimoriadna situácia sa týka lokalít Pri Sihoti a Stará Horáreň. TASR o tom informovali z devínskeho miestneho úradu.

"Z dôvodu povodňovej aktivity prvého stupňa bola vyhlásená mimoriadna situácia na zastavanom území, ktoré je trvale obývané obyvateľmi. Vybrežením rieky Dunaj sú priamo ohrození na živote, zdraví a majetku," konštatuje samospráva.

Krízový štáb mestskej časti bude počas mimoriadnej situácie koordinovať aktivity s dotknutými organizáciami a subjektmi. O priebehu bude priebežne krízový štáb informovať aj obyvateľov. Mimoriadna situácia by mala trvať do poklesu hladiny rieky Dunaj a odstránenia následkov tejto udalosti.

Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák pre TASR uviedol, že hladina Dunaja v Bratislave by počas stredy mala ešte mierne stúpnuť, aktuálne dosahuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo večerných hodinách by mal Dunaj kulminovať.

Dunaj v Bratislave by mal podľa vodohospodárov mierne stúpnuť


Hladina Dunaja v Bratislave by počas stredy mala ešte mierne stúpnuť, aktuálne dosahuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo večerných hodinách by mal Dunaj kulminovať. Pre TASR to uviedol hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

"Pravdepodobne túto povodňovú vlnu zvládneme pri prvom stupni povodňovej aktivity, aj keď parametre v úseku mesta by mohli dosahovať na chvíľu úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity," skonštatoval Bocák. Je však podľa neho možné, že do konca týždňa nastane druhá vlna. "V povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku sú predpovedané dažde s úhrnom od 20 - 60 milimetrov," objasnil.

Hovorca SVP poznamenal, že na Devíne sú naďalej osadené mobilné hradenia a práce sú vykonávané aj v Komárne, kde je podľa neho preventívne vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Doplnil, že v Komárne sa očakáva v stredu poobede a večer dotekanie Dunaja.

Situáciu podľa jeho slov monitorujú a v prípade potreby vedia operatívne zasiahnuť, postaviť mobilné hradenia, a tak bezpečne previesť Dunaj cez zastavané územia.
Povodňová vlna na Dunaji by mala do SR doraziť počas stredyPovodňová vlna na Dunaji by mala na Slovensko doraziť počas stredy. Pozvoľna postupovala cez Rakúsko. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti. Bezprostredné ohrozenie obyvateľstva podľa neho nehrozí.

"V stanici Medveďov predpokladáme kulmináciu počas poludnia a v staniciach Komárno a Štúrovo počas noci zo stredy na štvrtok (6. 6.), respektíve štvrtok nadránom pri oscilácii okolo úrovne 1. SPA," uviedli meteorológovia. Situáciu však naďalej sledujú a aktualizujú.

Ako upozornili na svojom webe, pre Bratislavu stále platí druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z trvalého dažďa. "Vzhľadom na vývoj hydrologickej situácie v nemeckom a rakúskom povodí Dunaja očakávame na slovenskom úseku Dunaja a v dolnej časti Moravy výrazný vzostup vodných hladín s prekročením druhého stupňa povodňovej aktivity v stanici Bratislava-Dunaj a Devínska Nová Ves-Morava," priblížili.

Hydrologická výstraha prvého stupňa pred povodňou z trvalého dažďa platí v okrese Dunajská Streda.

Komentáre