Ekológia

Európa je najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom na svete

"Jej teploty stúpajú zhruba dvakrát rýchlejšie než je svetový priemer."

TASR, 22. apríla 2024 13:11
Na archívnej snímke z 27. júna 2022 digitálny teplomer na Obchodnej ulici v Bratislave. Teplomer ukazuje 38 stupňov Celzia. Foto: TASR - Dano Veselský

Európa je najrýchlejšie otepľujúcim sa kontinentom na svete. Jej teploty stúpajú zhruba dvakrát rýchlejšie než je svetový priemer, uviedli v pondelok služba Európskej únie pre monitorovanie zmeny klímy spadajúca pod program Copernicus (C3S) a Svetová meteorologická organizácia (WMO), informuje agentúra AFP.

Meteorologické agentúry v spoločnej správe o stave klímy napísali, že Európa má v súčasnosti príležitosť vytvoriť cielené stratégie na urýchlenie prechodu na čistú energiu v dôsledku klimatických zmien.

Kontinent vlani vygeneroval 43 percent elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Išlo o nárast o sedem percentuálnych bodov v porovnaní s rokom 2022. Už druhý rok v rade sa tak vytvorilo viac energie v Európe z obnoviteľných zdrojov než z fosílnych palív.

Priemerné teploty za posledných päť rokov v Európe dosahujú o 2,3 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnymi úrovňami. Svetový priemer je podľa Copernicusu a WMO nižší o 1,3 stupňa Celzia, a síce pod úrovňou cieľov Parížskej dohody z roku 2015, ktoré sa týkajú obmedzenia globálneho otepľovania na 1,5 stupňa Celzia.

Elisabeth Hamdouchová zo služby Copernicus upozornila, že Európa zaznamenala ďalší rok v rade, v ktorom dochádzalo k zvyšovaniu teplôt a zintenzívňovaniu klimatických extrémov vrátane vĺn horúčav či úbytku ľadovcov.

Tohtoročná správa sa sústredila na vplyv vysokých teplôt na zdravie ľudí, pričom poznamenala, že úmrtia súvisiace s horúčavami stúpli naprieč celou Európou - v minulom roku prišlo o život viac ako 150 ľudí priamo v súvislosti s búrkami, povodňami a lesnými požiarmi. Ekonomické škody spôsobené počasím a klímou v roku 2023 sa odhadujú na viac ako 13,4 miliardy eur.

Autori však tiež poukázali na niektoré výnimky, napríklad na to, že teploty v Škandinávii a na Islande boli podpriemerné v porovnaní s ostatnými časťami európskeho kontinentu, kde bola teplota vyššia ako priemer.Komentáre