Život

VIDEO: Prešov zrekonštruoval Panskú záhradu

"Záhrada s celkovou rozlohou 17.153 štvorcových metrov je súčasťou komplexu opevneného renesančného kaštieľa s parkom, ktorý je pamiatkovo chránený a nachádzajú sa tam vzácne dreviny."

TASR, 8. mája 2024 6:47
Na snímke areál parku Panskej záhrady, ktorý slávnostne otvorili v mestskej časti Nižná Šebastová v Prešove v utorok 7. mája 2024. Foto: TASR - Veronika Mihaliková

Mesto Prešov kompletne zrevitalizovalo park v časti Nižná Šebastová. Panská záhrada, ktorú sprístupnili v utorok, má rozlohu viac ako 17.000 štvorcových metrov. Mestu sa ju podarilo obnoviť s pomocou prostriedkov z EÚ. TASR o tom informoval hovorca mesta Michal Hudák.

V rámci projektu bola vysadená a zrevitalizovaná verejná zeleň a zrealizovala sa prestavba chodníkov pre peších. Doplnené boli aj prvky drobnej architektúry ako parkové lavičky, odpadkové koše, solárna lavička, stojan na bicykle, informačné tabule či detské ihrisko. Pribudlo verejné osvetlenie i zavlažovací systém."Obnovenú Panskú záhradu sme chceli občanom odovzdať naozaj v čo najlepšom stave. Aj preto sme chvíľu počkali, kým sa park skutočne zazelená a prídu trochu priaznivejšie teploty na voľnočasové aktivity. Je to jeden z mnohých projektov, ktoré máme v rámci revitalizácie zelene v meste Prešov rozbehnuté. V najbližšej dobe chceme slávnostne otvoriť aj park Alexandra Dubčeka, pripravujeme realizáciu mestského parku v širšom centre na Masarykovej ulici a výrazne sme sa posunuli aj v téme predzáhradiek, ktoré si po poslednom mestskom zastupiteľstve obyvatelia Prešova budú môcť konečne zriadiť úplne legálne," povedal primátor mesta Prešov František Oľha.

Záhrada s celkovou rozlohou 17.153 štvorcových metrov je súčasťou komplexu opevneného renesančného kaštieľa s parkom, ktorý je pamiatkovo chránený a nachádzajú sa tam vzácne dreviny.

Mesto Prešov začalo park revitalizovať v roku 2023 ako projekt podporený z eurofondov. Celkové náklady na realizáciu projektu predstavovali 920.961,25 eura, pričom výška schváleného nenávratného finančného príspevku bola 862.164,47 eura. Zvyšnú sumu hradilo mesto z vlastného rozpočtu v rámci spoluúčasti na financovaní projektu.
Komentáre