Život

Tipy a techniky, ako sa brániť násiliu, obťažovaniu a slovným útokom

"Ako rozpoznať násilnícke správanie a obťažovanie? Musíme sa vždy ohradiť? Ako spoznať svoje hranice a nepodľahnúť strachu? "

TASR, 26. marca 2023 11:19
Moderná sebaobrana Foto: IKAR
Bratislava 22. marca (OTS) - Kniha Moderná sebaobrana od dvoch českých inštruktorov sebaobrany, ktorí majú dlhoročné skúsenosti z praktických kurzov, ale aj s obeťami násilia a obťažovania.

Vypočujte si rozhovor s autormi v Knižnom podcaste – ich rady, tipy a účinné taktiky:


Naozaj funguje victim blaming? Zvyšuje typ oblečenia pravdepodobnosť znásilnenia? Ako vyzerá mýtus ideálnej obete a čo je to rape culture, kultúra znásilnenia?
Aj to sa dozviete v tejto praktickej príručke.

Autori tiež rozoberajú konkrétne taktiky, ako sa brániť proti sledovaniu, ako dostať strach pod kontrolu a nezamrznúť.

Výborne krok za krokom ukazujú, ako prebieha výber obete a kto sú najohrozenejšie skupiny. Ako dochádza k samotnému priblíženiu útočníka, aké sú signály, a ako to rozpoznať. Dávajú návody, ako postupovať v krízovej situácii, čo sa asi odohráva v hlave násilníka.

Moderná sebaobrana je výborná kniha, ktorá pomôže pochopiť samotné násilie, agresora a ako sa efektívne brániť. Vyvracia rôzne mýty, búra stereotypy a najmä ponúka využiteľné stratégie, ak by ste sa dostali do ťažkostí.

Výber obete
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako si agresori vyberajú na koho zaútočia? Pravdepodobne nie. Nad niečím podobným premýšľa v sebaobrane málokto. To je chyba. Pretože v drvivej väčšine prípadov výber nie je náhodný. Pokiaľ rozumiete mechanizmu výberu, môžete urobiť opatrenia a správať sa tak, aby ste neboli tým, koho si agresor vyberie.

Osoba s mobilným telefónom je pre agresora priam darom. Toto zistenie potvrdzuje aj veľmi zaujímavý výskum, ktorý uskutočnili kriminológovia vo väzení na odsúdených zločincoch, ktorí spáchali sériové prepadnutia alebo znásilnenia. Skúmali, podľa akých kritérií si vyberali svoje obete. Na prvých troch miestach sa umiestnili mobilný telefón vo forme slúchadiel v ušiach, telefonátu a pohľadu na obrazovku. Výskum je síce z USA, ale niet pochýb, že zločinecká myseľ u nás funguje rovnako ako inde.

Milan Buno, knižný publicista

Komentáre