Život

Sošky OTO vznikajú v Suchej nad Parnou, tento rok budú ľahšie

"Technológia je vraj zložitejšia ako pri výrobe Oscarov."

TASR, 4. februára 2017 13:00
Na snímke sošky pre anketu OTO z minulých ročníkov, ktoré vyrábal Eugen Belica. Foto: TASR/Lukáš Grinaj
Sošky OTO pre osobnosti televíznej obrazovky, ktoré urobia v marci radosť ďalším víťazom jednotlivých kategórií diváckej súťaže, pochádzajú zo Suchej nad Parnou pri Trnave. Tam v dielni Eugena Belicu každoročne vznikajú odliatky diela sochárky Lindy Vikovej znázorňujúce tri grácie súčasnej doby.

Dobrou správou pre tohtoročných laureátov OTO je, že už nehrozí opakujúce sa nefalšované prekvapenie nad jeho veľkou hmotnosťou, keď ho na pódiu dostanú do rúk. OTO "schudol" takmer o tretinu, jeho hmotnosť už neprekročí dva kilogramy. "Je to zmenou použitého kovu. Ročník 2017 je odlievaný z hliníkového bronzu," povedal Belica pre TASR. Spočiatku bol OTO vyrobený z oloveného bronzu, sfarbený do červena. V ďalších rokoch bol z mosadze s vyšším obsahom hliníka, so zlatistým nádychom, avšak kov bol krehký. "Soška OTO je zhotovená náročnejšou technológiou ako americký Oscar," konštatoval.

Na snímke Eugen Belica pripravuje materiál na odlievanie sošky pre anketu OTO. Foto: TASR/Lukáš Grinaj


Belica je na soškách OTO podpísaný od roku 2005. Na začiatku ich odlieval na svojom pracovisku na pôde Materiálovotechnologickej fakulty (MtF) Slovenskej technickej univerzity v Trnave, kde pôsobí ako výskumník na katedre zlievarenstva Ústavu výrobných technológií. Podmienky na túto špecifickú prácu mu vytvoril jeho nadriadený, profesor Marián Murgaš. Od roku 2012 vznikajú OTOvia na súkromnej báze. No nezabudne ich vždy zobrať na Deň otvorených dverí MtF. "Aby naši budúci študenti mohli vidieť, čomu všetkému sa dá v škole venovať," povedal. Veľký záujem je zakaždým o fotografovanie s takouto trofejou.

Na snímke neobrúsené sošky pre anketu OTO. Foto: TASR/Lukáš Grinaj


Sošky pre jeden ročník OTO neodlieva Belica vo svojej dielni na dvore domu naraz, v jednej várke maximálne tri kúsky. Cesta plastík k finálnej podobe, akú majú na slávnostných večeroch, je dlhšia. "Používam vlastnú technológiu strateného vosku. Jej vtip spočíva v tom, že voskový model sošky sa vplyvom vysokej teploty z formy na odlievanie vytaví a uvoľní miesto tekutému kovu," opísal v skratke zlievač svoj postup. Po stuhnutí kovu sa odliata soška z formy opatrne vytlčie, po vybratí sa hrubý odliatok čistí a potom dokonale, niekoľkými opakovaniami obrúsi, až sa dosiahne vysoký zrkadlový lesk. "Po vyleštení má soška vzhľad 18-karátového zlata, napriek tomu, že tam žiadne nie je," povedal Belica. Hliníkový bronz je podľa jeho slov húževnatý materiál, odolný voči lámavosti. Na výrobu jednej sošky potrebuje zhruba do troch kilogramov materiálu.

Na snímke Eugen Belica so soškou OTO. Foto: TASR/Lukáš Grinaj


Eugena Belicu neoslovila pre rokmi autorka návrhu OTO náhodou. Má za sebou spoluprácu aj s ďalšími sochármi ako Tibor Bártfay, Ľudmila Cvengrošová, Oto Bachorík. Jeho zlievačské umenie možno vidieť napríklad aj vo francúzskom Meudone, ktorého partnerské mesto Brezno postavilo "dvojča" breznianskej sochy Milana Rastislava Štefánika v nadživotnej veľkosti pri miestnej hvezdárni. Hoci ho práca na každom novom ročníku OTO baví, a pre rok 2017 ich vyrába sedemnásť, na galavečery spojené s odovzdávaním ocenení spravidla nechodí. "Nie je to príliš pre mňa, tento rok ma zastúpi manželka s dcérou," dodal Belica.

ODPORÚČAME TIEŽ:
Highlighty týždňa: Krištáľové krídlo získal len 15-ročný Ondrej Vrábel
REPORTÁŽ: Viete, ktoré je najdlhšie slovenské slovo?
Nemáte dosť ticha? Kúpte si zvukotesnú krabicu, vraj pomôže
Slovenský film Piata loď bude mať svetovú premiéru na Berlinale

Komentáre