Život

Robert Vano Gallery predstavuje seriál Neviditeľní fotografi

"Robert Vano Gallery spúšťa v rámci portálu WEBMAGAZIN.SK unikátny fotoseriál pod názvom Neviditeľní fotografi."

, 6. mája 2013 6:00
Robert Vano Foto: Laura Kovanská
Martin je profík na IT a reklamu, Tomáš pracuje ako manažér v nadnárodnej spoločnosti... Oboch spája jedno: vášeň pre fotografiu, ktorá síce nie je ich živobytím, ale často by bez problémov tromfli profesionálnych fotografov. Samotná láska k fotografii je to, vďaka čomu sa z nich stali „profíci bez papiera“. Často o ich talente a výnimočnej tvorbe vedia len ich najbližší, sú ukrytí pred verejnosťou, fotia si len tak pre seba a pre radosť. A práve teraz prichádza čas na zviditeľnenie neviditeľných príbehov ľudí, ktorých tvorba stojí za to, aby sa dostala do povedomia verejnosti. „Neviditeľní fotografi“ tak dostávajú príležitosť porovnať sa s profesionálnymi fotografmi na Slovensku, ako aj v zahraničí.

„Som rád, že môžeme z veľkého množstva amatérskych fotografov vyzdvihnúť tvorbu tých, ktorí sú napriek svojmu úžasnému talentu natoľko skromní, že sme o nich doteraz nepočuli a svoje snímky schovávali takpovediac do zásuvky,“ uviedol šéf Robert Vano Gallery Mayo Hirc. Ako ďalej vysvetlil, projekt Neviditeľní fotografi je otvorenou platformou – ako pre fotografov, ktorí si o sebe myslia, že možno tiež patria medzi „neviditeľných fotografov“, tak aj pre spoločnosti a organizácie, ktoré by sa chceli spolupodieľať na ich podpore akoukoľvek formou.

Robert Vano Gallery objavila výnimočné slovenské a české talenty a postupne bude predstavovať ich príbehy a podporovať ich tvorbu. „Niekedy objavím fotografie, ktoré ma veľmi zaujmú a následne zistím, že o ich autoroch vlastne nič neviem. Kde sú? Čo robia? Kde vystavujú? Prečo sa tým neživia?“ popisuje Mayo Hirc.

Robert Vano Foto: Tomáš Donát
Projekt aktívne podporuje aj medzinárodne uznávaný fotograf Robert Vano. „Som veľmi rád, že práve fotograf Robert Vano môže podporiť náš projekt, lebo jeho photo story nebola v žiadnom prípade jednoduchá a lineárna. Naopak, je jasným dôkazom toho, že ak to myslíte s fotografiou vážne, určite sa niečo stane. Čo – to je len na vás,“ uviedol Mayo Hirc.

„Dnes už fotia všetci, fotografií je plný internet, ale úplne sa z nich vytratil rukopis autora. Každý fotograf by si mal pestovať svoj vlastný štýl – fotím módu, akty, zátišia. Môžem mať viac línií, ale keď budem fotiť všetko, nikto nikdy nezvolá: Aha, to je ten, čo fotí tie svetoznáme modelky!“ opísal aktuálnu situáciu Robert Vano, ktorého
meno nesie uvedená galéria. Robert Vano pôsobil niekoľko desaťročí ako fotograf v zahraničí, fotil v New Yorku, Paríži, Miláne a jeho snímky obleteli svet na titulkách časopisov ako Harper’s Bazaar, Vogue, Elle či Cosmopolitan. Nedávno sa začal čoraz častejšie vracať na rodné Slovensko, aby odovzdal svoje skúsenosti mladším generáciám a aktívne podporuje aj projekt Neviditeľní fotografi.

Robert Vano Foto: Laura Kovanská
Súčasťou projektu Neviditeľní fotografi budú tiež životné príbehy a názory z opačnej strany – od renomovaných fotografov, ktorí sa dokázali presadiť aj v zahraničí a ich tvorba sa zapísala do histórie česko-slovenskej fotografie. Sprievodnou aktivitou projektu budú súťaže o zaujímavé ceny. Robert Vano Gallery zároveň prijíma zaujímavé námety, ako aj možnosť stať sa partnerom projektu pre tých, ktorí rovnako zdieľajú nadšenie pre fotografiu.

Projekt Neviditeľní fotografi zastrešuje portál Webmagazin.sk, pre všetkých, čo majú radi krásnu fotografiu, sme pripravili súťaž, do ktorej sa už v piatok 10. mája môžu zapojiť.

FOTOGALÉRIA: Neviditeľní fotografi

STE NEVIDITEĽNÝ? ZVIDITEĽNITE SA!


Zmyslom seriálu NEVIDITEĽNÍ FOTOGRAFI nie je iba predstavenie profesionálov, ale aj objavovanie talentov. Ak fotografujete a myslíte si, že Vaše práce sú výnimočné, pošlite ich e-mailom na Info@RobertVanoGallery.com. Nezabudnite napísať niečo o sebe a pridať aj kontakt. Možno práve vy budete hlavnou postavou niektorého z ďalších dielov NEVIDITEĽNÝCH FOTOGRAFOV.

Projekt organizuje Webmagazin.sk v spolupráci s Robert Vano Gallery, ART OF PHOTOGRAPHY.eu, Art Hotel Kaštieľ**** Tomášov a Hotel Elizabeth**** Trenčín.


Súvisiace články projektu Neviditeľní fotografiRobert Vano Gallery predstavuje seriál Neviditeľní fotografi

R. Baranovič vnáša do čiernobielych fotografií „človečinu“ a emócie


Súvisiace články projektu Neviditeľní fotografiR. Baranovič vnáša do čiernobielych fotografií „človečinu“ a emócie


Komentáre