Život

Prvý mrakodrap v Ázii naprojektoval Slovák, nachádza sa v Šanghaji

"Stavbu vo štvrtok navštívil predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár v rámci pokračovania pracovnej cesty v Číne."

TASR, 21. apríla 2023 14:21
Na snímke Park Hotel, ktorý postavil Slovák Ladislav Hudec v roku 1934 a po dobu 30. rokov bol najvyššie postavenou budovou v čínskom Šanghaji 20. apríla 2023. Foto: TASR - Martin Baumann

Autorom prvého mrakodrapu v Ázii bol architekt slovenského pôvodu Ladislav Hudec. Nachádza sa v Šanghaji. Stavbu vo štvrtok navštívil predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár v rámci pokračovania pracovnej cesty v Číne.

Šéf slovenského parlamentu navštívil s delegáciou 22-poschodovú budovu s názvom Park Hotel, ktorú Hudec dokončil v roku 1934. "Je to úžasná stavba. Myslím, že 30 rokov to bola najvyššia stavba v Ázii. Predtým tu bola dostihová dráha, boli tu močariská. Vymyslel preto technológiu, ako na močaristej nepevnej pôde postaviť výškovú budovu, podarilo sa mu ukotviť stavbu. Bola to prevratná stavebná technológia, máme byť na koho hrdí," povedal Kollár.

V Šanghaji naprojektoval Ladislav Hudec, známy aj pod čínskym menom Wu Dake (vysl.: Wu Ta-kche), vyše 60 budov, z ktorých je tretina na listine cných číhránenskych historických pamiatok. Park Hotel bol do roku 1952 najvyššou budovou v Ázii a do roku 1983 najvyššou budovou v Šanghaji.

Kollár má vo štvrtok rokovať s vedúcimi predstaviteľmi mesta Šanghaj. V piatok (21. 4.) ho čaká rokovanie so zástupcom čínskej firmy Geely, ktorá kontroluje automobilku Volvo.

(osobitná spravodajkyňa TASR Mária Šumichrastová)


Komentáre