Život
PRIESKUM: Ohrození extrémizmom sa cítia najmä mladší Slováci
TASR, 5. apríla 2022 11:35Na archívnej snímke účastníci verejnej diskusie Otvorene o extrémizme na Námestí SNP v Banskej Bystrici v pondelok 22. mája 2017. Foto: TASR Branislav Račko
Pocit bezpečia v prostredí sociálnych sietí sa znižuje. Ohrození nenávistnými prejavmi sa cítia hlavne mladí ľudia vo veku od 18 do 35 rokov. Vyplýva to z prieskumu odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR. TASR o tom informovala Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.
Prieskum Subjektívne vnímanie bezpečia obyvateľmi SR realizovali od 6. do 17. decembra 2021 na vzorke 1000 osôb vo veku od 18 rokov. Respondenti odpovedali na 15 tematických otázok. Otázky vypracovali odborníci MV a Centra komunitného organizovania.
Respondentov sa pýtali na sociálne siete a ich vplyv na vnímanie pocitov strachu či nenávistných prejavov. Takmer 89 percent opýtaných má účet na sociálnej platforme. Žiadny účet na sociálnej sieti nemá 11,1 percenta opýtaných. Informácie zo sociálnych sietí častejšie preberajú muži než ženy. Z prieskumu tiež vyplýva, že pocit strachu po prečítaní statusu alebo pozretí videa prepadáva viac ženy. V mužoch častejšie vzbudzujú strach a pocit nebezpečenstva politické, zdravotné a ekonomické otázky. U žien sú to kriminalita, médiá či spoločenské otázky.
Rapídny alebo mierny nárast nenávisti a nenávistných prejavov vnímajú tri štvrtiny respondentov. Najväčší podiel extrémisticky motivovaných skupín a jednotlivcov, ktorí by boli schopní spáchať trestný čin, je podľa opýtaných v Trnavskom, Žilinskom, Košickom a Nitrianskom kraji. Prieskum realizoval rezort vnútra v rámci Koncepcie boja proti radikalizácii a extrémizmu do roku 2024.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Košickí gymnazisti vymysleli kognitívnu kartovú hru pre deti
- V Poprade si pripomenuli výročie prvého transportu židovských dievčat
- Farebné ponožky sú opäť symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu
- Krištáľové krídlo za rok 2021 pozná svojich laureátov
- OTESTUJTE SA: Poznáte míľniky slovenskej histórie?