Život
Prestížne ceny Oscar sú rozdané!
TASR, 25. februára 2013 14:00
Výsledky hlasovania akademickej poroty, ktorá každoročne udeľuje prestížne filmové ceny Oscar, boli také predvídateľné, že jediným prekvapením galavečera bolo, keď kategóriu najlepší film v priamom vstupe z washingtonského Bieleho domu uviedla prvá dáma USA Michelle Obamová. Cenu potom odovzdával herec Jack Nicholson.
Kraľoval film Argo a Pí a jeho život
Najlepším filmom sa stal psychologický thriller Argo o tom, ako Hollywood pomohol CIA pri záchrane šiestich Američanov počas iránskej krízy, ktorý nakrútil Ben Affleck.
Argo síce získal troch Oscarov - za najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší strih, ale v počte pozlátených sošiek nad ním vyhral film Pí a jeho život, ktorý porota ocenila ako najlepší v štyroch kategóriách.
Najlepší herec a herečka
Sošku za najlepší mužský herecký výkon si podľa očakávania odniesol britský herec Daniel Day-Lewis za stvárnenie postavy legendárneho a mýtmi opradeného prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna v rovnomennom filme režiséra Stevena Spielberga. Vďaka tomuto oceneniu sa Day-Lewis stal prvým hercom v dejinách, ktorý získal troch Oscarov v kategórii najlepší mužský herecký výkon.

Oscara si napokon odniesla Jennifer Lawrenceová za stvárnenie mladej vdovy-nymfomanky vo filme Silver Linings Playbook. Ako uvádzajú agentúry, Lawrenceová bola taká rozrušená, že na schodoch vedúcich k pódiu sa potkla a spadla. Neštandardnú situáciu však zvládla s prehľadom a s pomocou kolegu vstala a na pódiu si na vlastný účet zavtipkovala.

Najlepšie vedľajšie úlohy
Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Anne Hathawayová za postavu padlej Fantiny v muzikáli Les Misérables, kým v mužskej kategórii si Oscara odniesol rakúsky herec Christoph Waltz, ktorého režisér Quentin Tarantino angažoval do filmu Divoký Django.
Tarantino tiež z oscarového večera neodišiel naprázdno - získal sošku za najlepší pôvodný scenár.
Najlepším zahraničným filmom sa stala snímka Amour rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho, ktorý si odniesol prestížnu cenu aj z vlaňajšieho filmového festivalu v Cannes.
V kategórii najlepšia pieseň vyhrala Skyfall z rovnomenného filmu.

Ako najlepší dlhometrážny dokumentárny film porota ocenila hudobný portrét Searching for Sugar Man o tom, ako dvaja juhoafrickí hudobní fanúšikovia pátrajú po osude uznávaného autora piesní a speváka Sixta Rodrigueza, ktorý po nahraní dvoch albumov v 70. rokov zmizol a zomrel za zvláštnych okolností.
Slávnostné vyhlasovanie cien americkej filmovej akadémie uvádzal toho roku Seth MacFarlane.
Christopf Waltz – druhý Oscar vďaka Tarantinovi
Christoph Waltz má dôvod byť vďačný Quentinovi Tarantinovi, keďže dnes získal svojho už druhého Oscara v kariére za účinkovanie v Tarantinovom filme, tentoraz za postavu uhladeného lovca ľudí vo filme Divoký Django.
