Život

Prestížne ceny Oscar sú rozdané!

"Jediným prekvapením galavečera bolo, keď kategóriu najlepší film v priamom vstupe z washingtonského Bieleho domu uviedla prvá dáma USA Michelle Obamová."

TASR, 25. februára 2013 14:00
Odovzdávanie prestížnych filmových cien Oscar Foto: TASR/AP Photo
Filmy Argo, Pí a jeho život a muzikál Les Misérables dominovali 85.ročníku udeľovania cien americkej filmovej akadémie, ktoré sa konalo v noci nadnes v Dolby Theatre v Los Angeles.

Výsledky hlasovania akademickej poroty, ktorá každoročne udeľuje prestížne filmové ceny Oscar, boli také predvídateľné, že jediným prekvapením galavečera bolo, keď kategóriu najlepší film v priamom vstupe z washingtonského Bieleho domu uviedla prvá dáma USA Michelle Obamová. Cenu potom odovzdával herec Jack Nicholson.

Kraľoval film Argo a Pí a jeho život


Najlepším filmom sa stal psychologický thriller Argo o tom, ako Hollywood pomohol CIA pri záchrane šiestich Američanov počas iránskej krízy, ktorý nakrútil Ben Affleck.

Argo síce získal troch Oscarov - za najlepší film, najlepší adaptovaný scenár a najlepší strih, ale v počte pozlátených sošiek nad ním vyhral film Pí a jeho život, ktorý porota ocenila ako najlepší v štyroch kategóriách.

Najlepší herec a herečka


Sošku za najlepší mužský herecký výkon si podľa očakávania odniesol britský herec Daniel Day-Lewis za stvárnenie postavy legendárneho a mýtmi opradeného prezidenta Spojených štátov Abrahama Lincolna v rovnomennom filme režiséra Stevena Spielberga. Vďaka tomuto oceneniu sa Day-Lewis stal prvým hercom v dejinách, ktorý získal troch Oscarov v kategórii najlepší mužský herecký výkon.

Britský herec Daniel Day-Lewis pózuje so soškou Oscara v kategórii najlepší herec v hlavnej úlohe za film Lincoln na 85. ročníku odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Foto: TASR/AP Photo
V kategórii najlepší ženský herecký výkon bola súťaž napínavejšia, okrem iného aj vzhľadom na vekové rozpätie uchádzačiek - najmladšia bola deväťročná Quvenzhané Wallis (Beasts of the Southern Wild) a najstaršia Emmanuelle Riva (Amour), ktorá sa v deň udeľovania Oscarov dožila 86 rokov.

Oscara si napokon odniesla Jennifer Lawrenceová za stvárnenie mladej vdovy-nymfomanky vo filme Silver Linings Playbook. Ako uvádzajú agentúry, Lawrenceová bola taká rozrušená, že na schodoch vedúcich k pódiu sa potkla a spadla. Neštandardnú situáciu však zvládla s prehľadom a s pomocou kolegu vstala a na pódiu si na vlastný účet zavtipkovala.

Francúzsky herec Jean Dujardin (vpravo) odovzdáva sošku Oscara víťazke v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe Jennifer Lawrenceovej za film Terapia láskou (Silver Linings Playbook) na 85. ročníku odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Foto: TASR/AP Photo
Oscara za najlepšiu réžiu si odnáša Ang Lee za snímku Pí a jeho život. Kritici uvádzajú, že tento film, ktorého hlavným hrdinom je počítačom vytvorený bengálsky tiger a prostredie je tiež vytvorené pomocou najnovšej počítačovej animácie, je príkladom technickej zručnosti. Porota ho ocenila aj ďalšími troma Oscarmi: v kategórii najlepšia fotografia, najlepšie špeciálne efekty a najlepšia filmová hudba.

Najlepšie vedľajšie úlohy


Najlepšou herečkou vo vedľajšej úlohe sa stala Anne Hathawayová za postavu padlej Fantiny v muzikáli Les Misérables, kým v mužskej kategórii si Oscara odniesol rakúsky herec Christoph Waltz, ktorého režisér Quentin Tarantino angažoval do filmu Divoký Django.

Tarantino tiež z oscarového večera neodišiel naprázdno - získal sošku za najlepší pôvodný scenár.

Najlepším zahraničným filmom sa stala snímka Amour rakúskeho režiséra Michaela Hanekeho, ktorý si odniesol prestížnu cenu aj z vlaňajšieho filmového festivalu v Cannes.

V kategórii najlepšia pieseň vyhrala Skyfall z rovnomenného filmu.

Britská speváčka Adele s Oscarom za najlepšiu pôvodnú pieseň pre film Skyfall na 85. ročníku odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Foto: TASR/AP Photo
Cenu za najlepšie kostýmy si odnáša film Anna Kareninová, nakrútený podľa rovnomenného románu Leva Nikolajeviča Tolstého. V kategórii najlepší animovaný film vyhrala dobrodružná snímka Brave zo štúdia Pixar, ktoré si od zaradenia tejto kategórie odnieslo už sedem z 12 udelených Oscarov.

Ako najlepší dlhometrážny dokumentárny film porota ocenila hudobný portrét Searching for Sugar Man o tom, ako dvaja juhoafrickí hudobní fanúšikovia pátrajú po osude uznávaného autora piesní a speváka Sixta Rodrigueza, ktorý po nahraní dvoch albumov v 70. rokov zmizol a zomrel za zvláštnych okolností.



Slávnostné vyhlasovanie cien americkej filmovej akadémie uvádzal toho roku Seth MacFarlane.

Christopf Waltz – druhý Oscar vďaka Tarantinovi


Christoph Waltz má dôvod byť vďačný Quentinovi Tarantinovi, keďže dnes získal svojho už druhého Oscara v kariére za účinkovanie v Tarantinovom filme, tentoraz za postavu uhladeného lovca ľudí vo filme Divoký Django.

Rakúsky herec Christoph Waltz so soškou Oscara v kategórii najlepší herec vo vedľajšej úlohe vo filme Divoký Django (Django Unchained) na 85. ročníku odovzdávania cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Foto: TASR/AP Photo
Waltz získal svoju prvú Zlatú sošku za stvárnenie nacistu Hans Landu vo vojnovom filme Nehanební bastardi z roku 2009 z réžie Tarantina. Oba Oscary za tieto role - v roku 2010 i dnes - vyhral v kategórií najlepší herec vo vedľajšej úlohe.

Komentáre