Život
Pred 200 rokmi sa narodila Adela Ostrolúcka, životná láska Ľ. Štúra
TASR, 31. marca 2024 9:08
Od narodenia Adely Ostrolúckej, životnej lásky Ľudovíta Štúra, uplynie v nedeľu 31. marca 200 rokov.
"V našej kultúrnej pamäti figuruje príbeh ľúbostného vzťahu Adely Ostrolúckej a Ľudovíta Štúra. Stopy jeho vzniku vedú ku konštruktu, ktorý v roku 1928 publikovala (v texte ´Z intímneho života Štúrovho´ v Letopise Živeny) literárna historička Helena Turcerová-Devečková. Konštrukt sa opiera o rodinnú mytológiu v podaní Adelinho synovca Mikuláša Ostrolúckeho. Príbeh spopularizoval Ľudo Zúbek v beletristickom diele Jar Adely Ostrolúckej z roku 1957," povedal pre TASR Martin Braxatoris, samostatný vedecký pracovník Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied (SAV).
Adela Ostrolúcka sa narodila 31. marca 1824 v dedine Ostrá Lúka v zemianskej rodine zvolenského župana Mikuláša Ostrolúckeho a Alžbety, rodenej Gosztonyiovej. Mikuláš Ostrolúcky zastával vysoké funkcie vo Zvolenskej župe a v matke Alžbete mala najdôvernejšiu celoživotnú priateľku.
Na svoju dobu bola Adela Ostrolúcka mimoriadne vzdelaná žena - dokonale ovládala jazyk maďarský, nemecký, latinský, francúzsky a anglický. Ľudovít Štúr, ktorý hovoril dvanástimi jazykmi, ju učil slovenčinu, poľštinu a ruštinu - pod jeho vplyvom sa začala zaujímať o slovenskú literatúru.
Neobyčajným nadaním vynikala aj v hudbe. Hodiny klavíra jej dával popredný budapeštiansky hudobný skladateľ František Erkl, autor maďarskej hymny. Zachovalo sa po nej 453 zväzkov notového materiálu z rozličných európskych krajín, zväčša išlo o polky, valčíky, menuety a štvorylky.
Pôvabná, múdra mladá žena bola navyše odvážna. Vystupovala na verejnosti v dobe, keď ženy doma vychovávali deti a starali sa o domácnosť.
S Ľudovítom Štúrom sa zoznámila niekedy v lete roku 1846 u svojho strýka Gustáva v Zemianskom Podhradí, kde bol mladší Štúrov brat Samuel kaplánom. Vzdelaný Štúr si získal priazeň Adely i jej rodičov. Otec Mikuláš stál v pozadí jeho zvolenia za poslanca mesta Zvolen do Uhorského snemu v roku 1847.
"Ostrolúcki boli významnými podporovateľmi národného hnutia a so Štúrom ich zbližovali politické a konfesionálne záujmy a zrejme aj myšlienkové či osobné sympatie. Špecificky s Adelou spája Štúra to, že jej dával hodiny slovenčiny, počas ktorých s ňou diskutoval aj o národných otázkach, viedol s ňou korešpondenciu, v ktorej sa prejavila ich ideová blízkosť. Vo svojich listoch ju pravidelne nechával pozdravovať a po jej smrti jej venoval smútočnú báseň," uviedol Martin Braxatoris.
Adela Ostrolúcka zomrela nečakane vo Viedni na týfus 18. marca 1853 ako 28-ročná. Keď sa Štúr dozvedel o jej náhlej chorobe, pricestoval do rakúskej metropoly, kde ho však čakala už len tá najsmutnejšia správa. Pochovaná je v rodinnej hrobke v rodnej obci Ostrá Lúka.
Hovorí sa tiež, že Adela Ostrolúcka milovala Štúra až za hrob a vraj zomrela neutíchajúcou túžbou po milovanom mužovi. "Množstvo tvrdení o ich bližšom vzťahu sa opiera o nepodložené hypotézy a sporné interpretácie zachovaných dokumentov, ktoré treba rešpektovať ako súčasť kultúry, kde mýtus plní určitú konštrukčnú úlohu, netreba im však pripisovať status vecných poznatkov," pripomenul pre TASR Martin Braxatoris z Ústavu slovenskej literatúry SAV.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Na živú krížovú cestu v Prešove prišlo doposiaľ najviac ľudí
- V Poprade spomínali na obete prvého transportu židovských žien
- Beh Devín - Bratislava absolvuje 42-krát za sebou veterán Lenátor
- VIDEO: Krištáľové krídlo za rok 2023 pozná svojich laureátov
- Úsmev ako dar podporil 83 detí zo sociálne znevýhodneného prostredia