Život

PODVODNÍCI ÚRADUJÚ: Na čo si dávať pozor pri kupovaní lístkov?

"Národný bezpečnostný úrad upozornil na to, že falošní predajcovia často ponúkajú vstupenky za podozrivo nízke ceny."

TASR, dnes 12:08
Ilustračná snímka. Foto: TASR- Jaroslav Novák
Bratislava 8. júla (TASR) - Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) apeluje na obozretnosť pri nákupe lístkov mimo oficiálnych predajných kanálov. Upozorňuje pritom na výskyt falošných predajcov na inzertných portáloch a sociálnych sieťach pred blížiacimi sa festivalmi. TASR o tom informovala hovorkyňa úradu Kristína Petro Garaiová.

Podvodníci chcú v záujemcoch o lístky vyvolať dojem výhodnej ponuky. Získať chcú aj ich dôveru, a tak neraz žiadajú len zálohu, nie celú sumu za lístok, čím sa snažia pôsobiť dôveryhodnejšie. Pri týchto podvodoch využívajú techniky sociálneho inžinierstva, prostredníctvom ktorých cielene vplývajú na správanie a emócie svojich obetí. Často sa snažia vytvoriť pocit naliehavosti alebo hrozby, aby obeť konala rýchlo a bez dôkladného preverenia ponuky,“ priblížila.

NBÚ upozornil na to, že falošní predajcovia často ponúkajú vstupenky za podozrivo nízke ceny.Častou praktikou je žiadosť o zálohu, čím si získavajú dôveru kupujúceho,“ ozrejmil. Podvodníci podľa neho pôsobia aj na weboch, ktoré sa prezentujú ako predajca lístkov na festival. „Často v nich ponúkajú drahšie lístky, keďže sa spoliehajú na to, že ľudia na poslednú chvíľu zaplatia viac, len aby sa dostali na festival alebo koncert,“ priblížil.

Ľudia by si podľa úradu mali dávať pozor aj na falošné weby.Podvodníci vytvárajú kópie originálnych stránok, ktorých URL adresa je podobná tej oficiálnej. Cieľom je vylákať osobné údaje, údaje z platobných kariet alebo uskutočniť neoprávnené platby,“ poznamenal. Varoval aj pred podvodnými súťažami a reklamami. Zároveň poukázal na to, že podvodníci sú ochotní sa s potenciálnymi obeťami aj stretnúť. „Na takomto stretnutí vám odovzdajú fyzickú vstupenku. Tá však môže obsahovať pozmenený QR kód, ktorý je pri vstupe neplatný. Niektorí predajú rovnaký lístok viacerým osobám,“ dodal.

NBÚ preto na ľudí apeloval, aby lístky kupovali cez oficiálne a overené predajné kanály.Kontrolujte adresy stránok, na ktorých nakupujete lístky, a vyhýbajte sa stránkam bez zabezpečenia (https). Dôkladne si overte platnosť vstupenky a prítomnosť ochranných prvkov na nej. Neposielajte peniaze neznámym osobám ani cez rýchle bankové prevody. Aplikácie sťahujte iba z oficiálnych obchodov,“ odporučil. V prípade podozrenia sa podľa neho treba obrátiť na políciu alebo príslušné orgány.



Komentáre