Život
Počasie sa zbláznilo! Máme za sebou extrémne teplé leto
, 23. septembra 2012 6:00Chlapec sa chladil v berlínskej fontáne Foto: TASR
Ľudia po celom svete sa počas tohto leta vyrovnávali s teplotnými rekordmi. V mnohých krajinách namerali tento rok najvyššiu teplotu, v niektorých sa rekordu aspoň priblížili. S extrémnymi horúčavami ľudia bojovali rôznymi spôsobmi, medzi najčastejšie výmysly patrila fontána alebo rieka. Niektorí však boli ešte originálnejší a siahli po veľmi zaujímavých zbraniach.Hoci leto bolo extrémne horúce, nepodarilo sa prekonať historicky najvyššiu teplotu sveta. Donedávna sa za rekord považovala teplota 58 °C, ktorú namerali 13. septembra 1922 v El Azizia v Líbyi. Svetová meteorologická organizácia pre Klimatologický svetový archív extrémov počasia a klímy však vyhlásila tento rekord za neplatný pre chybu v meraní teploty.
Zároveň táto organizácia vyhlásila, že najvyššie zaznamenaná teplota bola nameraná 10. júla 1913 v lokalite Greenland Ranch v Údolí smrti v Kalifotnii v USA a bola to teplota 56,7 °C. Niektoré miesta sa teplotnému rekordu približujú. Napríklad v tuniskom Kebili sa teplota pohybuje okolo 55 °C, v izraelskom Tirat Tsvi namerali v roku 1942 až 54 °C. K najteplejším miestam sveta patrí aj Wadi Halfa v Sudáne, kde v roku 1967 namerali až 53 °C.
Tieto miesta sú úplne pusté alebo sú domovom len pre pár ľudí. No toto leto sa prekonali mnohé teplotné rekordy na miestach, na ktorých sa denne pohybuje niekoľko tisíc ľudí. Každý si vymyslel svoj spôsob, ako sa s extrémom vyrovnať.
Nemecko aj Česko zdolalo teplotné rekordy
Tí najmenej kreatívni sa vybrali na kúpalisko alebo jazero. V Nemecku takto „migrovalo“ najviac ľudí z mesta na jazerá tretí augustový víkend. Namerali tam viac ako 39 °C, čo je od roku 2003 najvyššia nameraná teplota v Nemecku. Začiatkom leta sa Nemcom ešte ani nezdalo, že by zažili takéto horúčavy. Bolo tak zatiahnuté a veterno, že magazín Bild vyzval čitateľov, aby im pomohli nájsť slnko. V auguste sa slnko našlo a istý chlapec sa s ním v Berlíne vyrovnal tak, že sa schladil vo fontáne.
Takto sa chladili v Čechách Foto: TASR
V susedných Čechách tiež bojovali s teplotnými rekordmi. Podarilo sa im 20. augusta namerať 40,4 °C. Takto teplo bolo u susedov naposledy v roku 1983.Španielske pláže pohostili množstvo ľudí
V Španielsku toto leto namerali najvyššiu teplotu 47,1 °C v Mengibare. V Cordobe sa horúčavám tiež nevyhli, teplomer stúpol až na 46,3 °C. V Madride mali oproti týmto teplotám len „príjemné počasie“, 10. augusta tam namerali 40,6 °C.
Španieli sa chladili na pláži Foto: TASR
Španielom kreativita chýbala a schladiť sa chodili na pláže. Napríklad slávna pláž Barceloneta neďaleko Barcelony bola taká preplnená, že tí, čo prišli trochu neskôr, si už nenašli ani miesto na ležanie. Pobláznené počasie narobilo aj škody
Extrémne teploty zasiahli viacero krajín a niektoré z nich museli s počasím doslova bojovať. Jednou z počasím postihnutých krajín bolo aj Taliansko. V meste Enna na Sicílii namerali 7. augusta 40 °C, v Agrigante dokonca 44 °C. Z týchto horúčav ostalo Taliansko niekoľkokrát počas leta v plameňoch. Najviac požiarov bolo na Sicílii. Našťastie sa ale požiarnikom podarilo väčšinu z nich uhasiť.
Slovensko je niekoľkonásobným rekordmanom
Počas jedného dňa, 20. augusta prekonalo Slovensko až osem teplotných rekordov. Extrémne teploty namerali aj vo vysokohorských oblastiach. Na Chopku teplota stúpla až na 21,2 °C, čo je od roku 1955 druhá najvyššia nameraná teplota na tomto mieste. Rekord z augusta 2000 prekonalo aj Štrbské pleso, kde namerali 27,4 °C. Na Lomnickom štíte sa teplotou 16,1 °C prekonal rekord z roku 2006.
Okrem toho sa zdolali aj najvyššie namerané teploty v Bratislave na Kolibe, v Kuchyni, Revúcej, Spišských Vlachoch a Podolínci.
Extrémne teploty priniesli dni, počas ktorých si ľudia užívali na kúpaliskách a jazerách, no priniesli aj množstvo škôd, požiarov a obetí. Len v najteplejší deň na Slovensku, 20. augusta, riešili záchranári 106 kolapsov. Toto šokujúce číslo je výsledkom toho, že sa počasie sa zbláznilo.