Život

Národná cena starostlivosti DOBRÉ SRDCE pozná víťazov

"Galavečer plný emócií, dojatia a standing ovation. Tak vyzeral 3. ročník Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE."

TASR, 14. septembra 2022 13:29
Víťazi Národnej ceny starostlivosti Dobré srdce počas galavečera. Foto: Adrián Stránsky


Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb ocenila najlepších pracovníkoch v sociálnych službách.Všetci ocenení si na záver galaprogramu zaspievali spolu s Petrom Nagyom hit Aj tak sme stále frajeri.

Dobré srdce pre Opatrovateľku v sociálnych službách získala Viera Gazdová. V kategórii Sestra v sociálnych službách zvíťazila Jarmila Žolnová. Ocenenie Odborný pracovník v sociálnych službách získala Milada Šuchtová. „Je to pre mňa veľké morálne ocenenie. Znamená to, že prácu, ktorú robím, robím dobre a som na správnom mieste. Bola som veľmi dojatá, prišla ma podporiť celá rodina,“ prezradila Milada Šuchtová, ktorá je masérkou v zariadení Slnečný dom v Humennom.

Najlepším Manažérom v sociálnych službách sa stal Slavomír Švajka, ktorý od svojej mladosti riadi malé zariadenie rodinného typu. Cenu najlepší Poskytovateľ sociálnych služieb si odniesol Maják, n.o. z obce Sady nad Torysou, kde sa starajú o hlucho-slepých klientov a maľbou im pomáhajú k vyjadrovaniu emócií. V kategórii Dobrovoľník v sociálnych službách si ocenenie odniesla Ľubica Gálisová, prezidentka Fóra pre pomoc starším, ktorá vyše 30 rokov drží nad vodu krízovú telefonickú linku Fóra starších.
„Najväčším ocenením je pre mňa vždy úsmev a radosť ľudí, ktorým pomáham. Ak sa vám niekto poďakuje, tak je to naozaj niečo výnimočné. Pomohli sme trom generáciám ľudí, niektorých týrali 45 rokov a nikto si to nevšimol. Toto je pre mňa úžasné, je to bonus, že si niekto všimol moju prácu. A prostredníctvom ocenenia sa mnohí dozvedia, že sú tu starí ľudia, ktorí potrebujú pomoc, starostlivosť a aj iný postoj celej spoločnosti,“ zverila sa Ľubica Gálisová.
Moderátor galavečera Dobré srdce Juraj Bača a organizátorka Národnej ceny starostlivosti Anna Ghanamová. Foto: Adrián Stránsky

Ceny odovzdávali oceneným Jozef Viskupič, predseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda SK8, organizácie združujúcej samosprávne kraje, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, partneri podujatia a herec Ady Hajdu – nová tvár projektu DOBRÉ SRDCE. Anna Ghannamová odovzdala cenu za Výnimočný počin v sociálnych službách Milade Dobrotkovej, ktorá stála pri zrode Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb.
„Ďakujem vám, som veľmi poctená. Ďakujem vám všetkým, ktorí ste poskytovateľmi v sociálnych službách a robíte dobro klientom, o ktorých sa staráte. Asociácia poskytovateľov sa rokmi stala ústami, očami a ušami poskytovateľov a najmä ich odkázaných klientov, pretože oni sami nemôžu byť partnermi našich politikov, ministerstiev či samospráv, ktorí tvoria prostredie a zákony pre sociálne služby. A aby tie zákony boli funkčné a aby slúžili ľuďom, tak na to je tu asociácia. Želám jej k tomu veľa síl, zdravia a entuziazmu,“ zaželala Milada Dobrotková.

V 3. ročníku Národnej ceny starostlivosti o víťazoch rozhodovala porota v zložení štátna tajomníčka MPSVR SR Soňa Gaborčáková, štátna tajomníčka MZ SR Lenka Dunajová Družkovská, Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím Zuzana Stavrovská, predsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska Dana Grafiková, Michaela Bagalová z Bratislavského dobrovoľníckeho centra, podpredsedníčka APSSS v SR Doc. Božena Bušová. Na čele poroty stála predsedníčka APSS v SR a autorka celého projektu Anna Ghannamová.

„DOBRÉ SRDCE vzniklo preto, aby sme vzdali hold ľuďom v pomáhajúcich profesiách. Aby sme verejnosti povedali, že práca v sociálnych službách nie je charita. Je to profesionálna služba, ktorá vyžaduje nielen odborné vedomosti a znalosti, ale aj veľkú lásku k ľuďom. Ako taká má požívať úctu spoločnosti a má mať adekvátne morálne, ale aj finančné ohodnotenie. Keďže to tak na Slovensku stále nie je, som rada, že sú tu dnes tí, čo to môžu zmeniť - politici,“
uviedla koordinátorka DOBRÉHO SRDCA a predsedníčka APSS v SR Anna Ghannamová.
Laureáti ocenenia Dobré srdce a spevák Peter Nagy počas vyvrcholenia slávnostného galavečera. Foto: Adrián Stránsky

Okrem silných príbehov bol galavečer DOBRÉ SRDCE plný krásnych vystúpení. Divákov potešila talentovaná speváčka Tereza Mašková a baletné vystúpenie prvého sólistu SND Andreja Szaba s partnerkou Siinou Inari Ailasmaa. S legendárnym Petrom Nagyom si hit Aj tak sme stále frajeri zaspievala celá sála.
„To, čo som videl v dokrútkach ma veľmi dojalo. Tí ľudia si zaslúžia veľkú úctu a rešpekt,“ neskrýval dojatie Peter Nagy.

Komentáre