Život

Najnovšie prieskumy prekvapili. Čo nás v skutočnosti robí šťastnými?

"O zaručených tipoch pre trvalý pocit šťastia počúvame zo všetkých svetových strán. Tentoraz však vedci prekvapujú. Prišli totiž s celkom novými závermi."

Danka Šoporová, 9. januára 2013 6:00
Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
V dnešnej dobe je už takmer každé nové zistenie podložené sériou prieskumov a analýz. O to viac, ak ide o oblasti človeku blízke a žiadané. Tak je to aj so šťastím. Veď kto z nás by sa dobrovoľne stránil tohto príjemného pocitu?

Všetky nasledujúce stimuly pocitu šťastia majú jednu vec spoločnú. Pravdepodobne by ste to od nich nečakali. Na ich prvotnom vyslovení len sťažka nájsť niečo pozitívne. O ktorých podnetoch je reč?

Filmy s tragickým koncom


Stačí sa pozrieť na najsledovanejšie filmy všetkých čias. Na popredných priečkach sa už niekoľko rokov drží Titanic (1997), Statočné srdce (1995) či Schindlerov zoznam. Prečo ľudia milujú práve tento žáner? „Človek má tendenciu porovnávať svoj osud so životným príbehom iných ľudí. Ste v teple, pijete chutný čaj s medom a čochvíľa má prísť z práce váš milovaný partner. Neumierate v ľadovom oceáne tak ako samotní herci,“ odôvodňujú dané tvrdenie odborníci.

Veľké ÁNO pre červené mäso


S týmto poznatkom sa celkom určite nestotožnia zástancovia zdravej stravy, ktorí už dlhé roky bojujú proti hamburgerom a strašia nás katastrofickými dôsledkami ich konzumácie. Ak sa vám aj náhodou niektoré z nich prihodia, rozhodne umriete šťastní.

Ilustračné foto Foto: TASR
Vedci vychádzajú z prieskumu rovnej tisícky austrálskych žien, u ktorých boli po zjedení odporúčanej dávky hovädzieho mäsa (60 – 115 gramov štyrikrát do týždňa) zaznamenané viditeľne menšie sklony k smútku.

Hádky, fyzický boj


A tým nemyslíme bitky, či iné formy fyzického násilia. Podľa relevantných záverov postačí i domáca hádka. Vybíjanie agresivity má vraj obdobné blahodarné účinky ako sex. Za tento stav je zodpovedná chemická látka dopamín. „Pokiaľ dôjde k slovnej výmene názorov, váš mozog v snahe nájsť tie správne argumenty pracuje rýchlejšie, čo má za následok práve uvoľňovanie spomínaného hormónu,“ píše sa v odborných publikáciách.

Kvantum úloh


Hoci si nemálo z nás spája práve pohodu a relax so šťastím, opak je pravdou. Na základe početných výskumov prišli experti k záverom, že tento pocit rastie priamoúmerne s množstvom úloh, ktoré mozgu zadávame.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Ak kontinuálne čítame, popritom útržkom sledujeme televíziu, na sporáku sa nám varí polievka a ešte stíhame vybaviť pracovné maily, sme neporovnateľne spokojnejší ako pri vylihovaní na pláži. Môže za to už spomínaný neurohormón dopamín, spojovaný predovšetkým s príjemnými vnemami.

Cestovanie MHD


Pre niekoho nočná mora, no ako sa zdá, celkom zbytočná. Nazýva sa to falošná ilúzia. Ľudia sa pred cestou sústreďujú predovšetkým na negatívne aspekty mestskej hromadnej dopravy. Množstvo cestujúcich na relatívne malej ploche, smrad, teplo či nekonečné čakacie doby.

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta
Neuvedomujeme si, že pri samotnej jazde možno relaxovať, počúvať hudbu, čítať knižku. Nemusíme sa stresovať inými vodičmi, zápchami a to nás v konečnom dôsledku robí spokojnejšími a neporovnateľne pokojnejšími.

Komentáre