Život
Ako sa žije najdrahšiemu psovi sveta?
Danka Šoporová, 28. marca 2013 6:00Na snímke z 12. marca 2011 podnikateľ a nový majiteľ 11-mesačného ryšavého tibetského mastifa hladká svojho miláčika na súkromnej chovnej stanici v meste Čching-tao , provincii Šan-tung na východe Číny . Uhľobarón kúpil psa za 10 miliónov jüanov , čo je v prepočte 1, 16 miliónov eur. Vďaka tejto sume sa takmer ročný tibetský mastifa stal najdrahším psom na svete. Foto: TASR/AP Photo
Ten s prívlastkom NAJ patrí medzi plemeno známe ako tibetský mastif a má meno Hong Dong (v preklade Veľká škvrna). Zaujíma vás, ako sa najdrahšiemu psovi sveta žije? Jedno je isté, určite nad pomery. Napokon, posúďte sami.Cena vraj primeraná
Hong Dong ako šteniatko vyrastal u renomovaného chovateľa psov Lu Lianga. Ten sa špecializuje na výcvik vzácnych plemien už dlhé roky. Za predaj tohto krásneho psíka, ktorý má dnes takmer dva roky, dostal až 1,16 milióna eur. Podľa vlastných slov však táto cena zodpovedá nákladom, ktoré boli s jeho výchovou a starostlivosťou spojené. Navyše, pes má skvelý genetický potenciál, ktorý novému majiteľovi s prehľadom zabezpečí návratnosť vložených prostriedkov.
Jedálny lístok šitý na mieru
Rasu tejto veľkosti, kvalít a vznešeného pôvodu si samozrejme nemôže dovoliť každý. Hrdým majiteľom Hong Donga je čínsky obchodník s uhlím. Dostatočný prísun peňazí mu umožňuje starať sa o štvornohého miláčika ako v bavlnke. Hong Dong má vzhľadom na úctyhodné rozmery vlastný domček, o srsť mu dbá špecializovaný personál a jeho strava pozostáva výlučne z tých najkvalitnejších surovín.
Nesmú chýbať rybie špeciality a kvalitný hovädzí steak. Prehnané? V našich končinách určite, no v Číne, kde je vlastníctvo drahého psa vecou spoločenskej prestíže, nutnosť. V prípade Hong Donga je celkom jedno, či bude zvyšok života ležať na gauči, zúčastňovať sa výstav alebo strážiť honosnú rezidenciu. Svojmu pánovi zabezpečil dobré meno, solventnosť, a tým pádom i nové obchodné možnosti.
Šteniatka tibetského mastifa, ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo
Zaujala vás tibetská doga?
Hoci finančný rozpočet bežného Slováka nie je uspôsobený na podobné kúpy, povedať si zopár faktov o jednom z najvzácnejších psích plemien sveta nemusí byť na škodu.
- Tibetský mastif (tibetská doga) dorastá do výšky 61-71 cm, pričom počtu centimetrov pochopiteľne zodpovedá i váha. Tá je v prípade dospelých jedincov zhruba 80 kilogramov.
- Dlhý čas sa verilo, že tibetský mastif je priamym potomkom vlka a trvalo až niekoľko tisícročí, kým početné genetické výskumy túto domnienku vyvrátili.
- Obyvatelia Číny, kde najdrahší pes sveta žije, veria, že tibetské mastify s červenou srsťou zabezpečia svojim majiteľom hojnosť, šťastie a prosperitu.
- Ide o veľmi inteligentných psov a jedno z mála plemien, ktoré dokáže sto percentne vycítiť blížiace sa nebezpečenstvo.
- S tibetskými dogami sa spája bohatá minulosť. Už cestovateľ Marco Polo pri svojich potulkách Čínou popisoval psov veľkosti osla. Aristokracia ich vlastnila predovšetkým na lov a stráženie chrámov. Kvality tibetských mastifov vyzdvihovali i starovekí Rimania. Vo svojej domovine, v strednej Ázii a v Himalájach, sa rokmi začali užívať na ochranu pasúceho dobytka.
- Výchova tohto plemena môže byť ťažkým orieškom. Krikom, bitkou a príkazmi dosiahnete iba ak apatiu a ignoráciu. Jedinou osvedčenou cestou býva snaha o dosiahnutie vzájomného rešpektu. Rovnako budete potrebovať aj patričnú dávku trpezlivosti, nakoľko táto rasa si osvojuje návyky o čosi pomalšie.
- Zaujímavé je, že tibetský mastif cíti svoje dominantného postavenia, nikdy nešteká zbytočne, má pozitívny a ochranársky vzťah k deťom a ak sa mu niečo nepáči, vie sa dokonca aj uraziť.