Život

Nové štúdie prekvapili. Aj muži sú (vraj) multifunkční

"Najnovšie prieskumy vás, milé dámy, zrejme nepotešia. Vyzerá to tak, že sme prišli o jednu z výnimočných schopností, ktorú v porovnaní s mužmi máme."

Danka Šoporová, 19. marca 2013 10:00
Muž v Španielsku sa schladil vo fontáne Foto: TASR
Pokiaľ zvyknete pred partnerom neustále vyzdvihovať ženskú multifunkčnosť, od tohto momentu sa majte radšej na pozore. Podľa odborníkov sú na tom totiž muži so svojimi schopnosťami totožne.

Multifunkčný muž (už) nie je sci-fi


Krútite neveriacky hlavou a pred očami sa vám zjavila nedávna scénka, keď ste popri varení stihli ožehliť dcérke šaty, vybaviť pracovný telefonát, vyslobodiť psa so zajatia vlastnej nešikovnosti a ešte aj uhradiť omeškanú faktúru za plyn? Zároveň si nespomínate na situáciu, kedy by bol aspoň obdobného heroického výkonu schopný váš manžel? Nuž, vedci majú na danú vec, zdá sa, iný názor.

Prax, prax a ešte raz prax


Odborníci samozrejme počítali s vlnou nesúhlasu a kritiky zo strany dotknutých žien a predzásobili sa pomerne slušnou zbierkou relevantných vysvetlení. Podľa nich je naša šikovnosť otázkou tréningu a rutiny. Nie je problém venovať sa kontinuálne aktivitám, v ktorých sme „doma“.

Ak ste napríklad zvyknuté popri šoférovaní počúvať hudbu, lakovať si nechty pri dobrom filme, respektíve prekladať anglické slovíčka počas sledovania majstrovstiev sveta v krasokorčuľovaní, nejde o nič výnimočné. Avšak, zlom nastáva v okamihu, keď je nutné zvládať celkom nové, doteraz nepoznané skutočnosti.

Novinky nám robia problémy


Profesor Nick Chater z Univerzity v meste Warwick upozorňuje, že mentálna a telesná energia človeka sú prepojené viac, než by sme predpokladali. Spolu s tímom najbližších spolupracovníkov sledoval fyzické i duševné schopnosti ľudí pri vykonávaní bežných, ale naopak aj celkom nových úkonov.

Ilustračné foto Foto: TASR
Jedným zo zásadných momentov jeho zaujímavého výskumu bol dialóg s respondentmi počas obyčajnej chôdze. Všetko prebiehalo súvisle až do momentu položenia zložitej otázky. Presne tak ako Chater predpokladal, každý jeden dobrovoľník zastal, aby nad správnou odpoveďou nerušene popremýšľal. A práve v tomto bode začína séria Chaterových presvedčení, že:

- Človek sa nedokáže venovať s rovnakou intenzitou dvom novým, pre neho neznámym a neľahkým aktivitám súčasne.

- Toto zosúladenie prichádza až s odstupom času. Najskôr je potrebné osvojiť si obe činnosti individuálne, kým dôjde k ich pozvoľnému prepojeniu.

- To platí rovnako pre ženy, ako i mužov.

Súhlasíte?


Hoci sú prieskumy všetkého druhu zväčša podložené reálnymi dôkazmi, vždy sa nájde väčšia či menšia skupinka oponujúcich ľudí. Tak je tomu i v tomto prípade. Skúmanie mozgovej aktivity a angažovanie jednotlivých častí mozgu pri zdolávaní (ne)ľahkých úloh je síce jedna vec, no prax a pohľad na dnešné ženy (a predovšetkým pracujúce matky) býva pre mnohých obrazom, ktorý s prehľadom prevalcuje všetky štúdie sveta.

Komentáre