Život
Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrazmi, tvrdí štúdia
TASR, 24. októbra 2024 6:47Ilustračná snímka. Foto: TASR Dano Veselský
Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrázkami, tvrdí štúdia japonských výskumníkov. TASR informuje na základe správy žurnálu Scientific Reports a portálu Phys.org.
Predchádzajúci výskum dokázal, že mačky na svoje mená reagujú inak ako na ostatné slová vyslovené ľuďmi. Iné pokusy dokázali, že si dokážu spojiť fotografie im známych ľudí s menami.
Štvorica vedcov z japonskej Univerzity Azabu skúmala 31 mačiek domácich (Felis catus), pri ktorých zisťovala, či si dokážu bez odmeny spojiť obrázky s hovorenými ľudskými slovami. Použili na to test využívajúci krátke animácie pôvodne vyvinutý na výskum slovných asociácií u detí.
Výskumníci mačkám k animáciám na displeji opakovane prehrávali nezmyselné slovo. Každej mačke pustili dve rôzne animácie, každú s iným slovom – žlté slnko sprevádzalo slovo "keraru", modrý mrak zase "parumo". Animácie sa prehrávali dokola, až kým mačky neodvrátili pohľad.
Vedci potom mačky nechali oddýchnuť si a neskôr im opäť pustili tie isté animácie. Zaznamenávali ich reakcie, pretože tentoraz boli sprievodné slová vzájomne prehodené – žlté slnko sprevádzalo slovo "parumo", modrý mrak zase "keraru".
Výsledky pozorovaní ukázali, že mačky animácie sledovali dlhšie než prvý raz, niektorým sa dokonca roztiahli zreničky. Predĺženie pozorovania a dilatácia zreníc dokazujú, že mačky boli zámenou slov zmätené a pozorným sledovaním sa snažili zistiť, čo sa stalo. Dokazuje to, že si pri prvom prehrávaní animácie spojili obraz s prehrávaným slovom, dokonca aj keď za to neboli odmenené.
Na základe výsledkov možno predpokladať, že mačky si bežne spájajú slová s predmetmi vo svojom okolí, dodávajú autori štúdie.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- V Banskej Bystrici vystavia najväčšie plemeno mačky na svete
- NEČAKANÝ HOSŤ V CENTRE MESTA: V Bratislave sa pohyboval diviak
- ŠTÚDIA: Mačky aportujú častejšie, ako sa doteraz predpokladalo
- CHULIGÁN ĎATEĽ: Na obnovenej kalvárii v Zákamennom atakuje šindeľ
- Mačku vďaka čipu po troch rokoch objavili o 3200 kilometrov ďalej