Život
Mačkovitá šelma, dravá a krásna zároveň. Ale ohrozená
, 23. septembra 2012 6:00Puma americká Foto: TASR
Puma americká je rozmermi veľká mačka, ale zaraďuje sa k malým šelmám. Na rozdiel od veľkých šeliem nevie revať. Vydáva však iné rozmanité zvuky. Zaujímavé je, že dokáže vydávať aj zvuky podobné ľudskému výkriku.Je to výnimočne úspešný predátor, ktorý má spomedzi všetkých mačkovitých šeliem najrozsiahlejší areál pôsobenia. Môžete na ňu natrafiť na celom území od Kanady cez veľkú časť Spojených štátov amerických po Patagóniu. Aj napriek svojej výnimočnosti patrí k ohrozeným druhom.
Ohrozujú ich farmári
Puma americká sa živí hmyzom, vtákmi, myšami, dikobrazmi, kapybarami, ale aj veľkými kopytníkmi. Práve z tohto dôvodu stoja za ich ohrozením farmári. Pumy strieľajú, aby ochránili svoj dobytok.
Farba srsti môže byť rôzna, najčastejšie ju majú žlto-hnedú, červenkasto hnedú, hrdzavú alebo sivú. Ak neposilňujete, tak by ste dospelú pumu asi ťažko zdvihli. Samec váži 53 – 72 kg a samica 34 – 48 kg. V rôznych oblastiach sú pumy rôzne veľké. Pri rovníku žijú najmenšie a smerom k pólom sú stále väčšie.
Puma americká Foto: TASR
Zachránia amazonské pumy?
Niektorí odborníci tvrdia, že existuje viac ako 30 poddruhov pumy americkej, ktoré žijú v rôznych geografických oblastiach. Jedným z nich je poddruh Potira, ktorý sa objavuje najmä v Amazonskom pralese. Tento poddruh patrí k veľmi ohrozeným, no mimovládna organizácia NEX sa rozhodla, že ho zachráni.
NEX vznikla za účelom záchrany ohrozených voľne žijúcich mačkovitých šeliem prevažne z oblasti Amazónie. Táto organizácia sídli v brazílskom meste Corumba .
Puma pobehala aj po Slovensku
V septembri v roku 2011 prekvapila svojou prítomnosťou puma americká aj obyvateľov v Trnavskom kraji. Objavila sa tu u nás na Slovensku a voľne si pobehovala v obci Bíňovce neďaleko Smoleníc a v okolitých dedinách.
Starostka Smoleníc na túto nečakanú návštevu upozornila obyvateľov prostredníctvom miestneho rozhlasu. Vyzvala ich, aby si dávali pozor a aby nepodliehali panike.
Puma americká Foto: TASR
Puma vraj pôsobila pomerne krotko. Môže to byť z toho dôvodu, že sem neprišla letecky prvou triedou priamo z USA, ale ušla niekomu z domáceho chovu. Majiteľ sa však hľadal veľmi ťažko.Kde ju môžete vidieť teraz?
Nie v okolí Smoleníc, ani nikde inde na Slovensku vo voľnej prírode. Môžete sa ale na túto krásnu dravú šelmu pozrieť v zoologických záhradách. V Bojniciach kedysi pumy chovali, ale v roku 2006 s chovom prestali.
Môžete ju ale nájsť v zoo v Spišskej Novej Vsi. Tam si ju môžete za 665 eur ročne dokonca aj adoptovať.