Život

LESY SR obnovili 100 km lesných ciest

"Záchranné zložky, lesné hospodárstvo aj cyklisti získavajú bezpečný prístup do lesa."

OTS, dnes 11:01
Otváranie lesnej cesty, OZ TATRY, Čierny Váh Foto: LESY SR
Štátny podnik LESY Slovenskej republiky úspešne ukončil komplexnú modernizáciu viac než 100 kilometrov lesných ciest naprieč Slovenskom, od Malých Karpát až po Ulič v Bukovských vrchoch. Nové komunikácie výrazne skracujú časový dosah hasičov a záchranných služieb k ohniskám požiarov či živelným udalostiam, zvyšujú efektívnosť hospodárenia v lesných porastoch a súčasne poskytujú komfortnejší a bezpečnejší pohyb turistom a cyklistom na vyznačených trasách.

Modernizácia zahŕňala 35 samostatných úsekov, pri ktorých sa vychádzalo z individuálnych geologických, terénnych a klimatických podmienok. Realizované práce siahali od reprofilizácie existujúcich vrstiev a frézovania pôvodného povrchu až po kompletnú výmenu konštrukcie vozovky vrátane nového asfaltobetónového krytu. Vybudovalo sa množstvo priepustov, vykonalo svahovanie a drenážne úpravy, stabilizovali sa podložia vápenno-cementovou injektážou a v núdzových lokalitách pribudli oporné múry, gabiónové steny i nové mosty.

Na jednotlivých stavbách boli použité optimálne technológie – štrkodrvina, penetračný makadam, minerálne spevnené kamenivo či asfaltobetón – podľa únosnosti terénu a očakávaného zaťaženia. Typickým príkladom technickej náročnosti je lesná cesta Predná Hora, spevnená dvojicou 25-metrových gabiónov, alebo lesná cesta Vápenná, kde bolo nevyhnutné postaviť šesť mostov a oporný múr. V úseku Hámerské – Lučanské sa skombinovali viaceré úpravy vrátane dlažby z lomového kameňa, betónového lôžka a stabilizovaného povrchu, čím sa dosiahol vysoký štandard odolnosti proti erózii a povoľovaniu podložia.

Z pohľadu verejnosti predstavujú tieto rekonštrukcie významný impulz pre rozvoj vidieckeho turizmu. Viaceré lesné cesty sa napájajú na existujúce cyklotrasy a ponúkajú návštevníkom celoročné možnosti aktívneho oddychu – príkladom je nový asfaltový úsek v podhorí Kráľovej hole. LESY SR však pripomínajú, že lesné komunikácie sú primárne určené pre potreby lesného hospodárstva.

Kvalitná cestná sieť zároveň výrazne rozširuje operačné možnosti záchranných zložiek. Spevnené povrchy, nové odvodňovacie systémy a premostenia umožňujú bezproblémový prejazd ťažkej techniky aj do vzdialených lokalít, ktoré boli dovtedy ťažko dostupné. Takto realizovaná obnova lesných ciest nie je len technickou, ale aj ekologickou a spoločenskou investíciou: redukuje eróziu, zabraňuje podmáčaniu, minimalizuje uhlíkovú stopu vďaka recyklácii pôvodných materiálov a zvyšuje kvalitu verejného priestoru v prírodnom prostredí.

LESY Slovenskej republiky týmto projektom potvrdzujú svoju dlhodobú stratégiu udržateľného lesníctva, ochrany prírody a zodpovednej služby verejnosti. Moderné lesné hospodárstvo dokáže fungovať v synergii s bezpečnosťou obyvateľov aj s rozvojom rekreačného potenciálu slovenských lesov.

LESU ZDAR!

Komentáre