Život
Kontroverzná Sylva Lauerová nepíše len o sexe
, 20. decembra 2012 6:00Sylva Lauerová krstila svoju novú knih Tichošlap. Foto: Slovart
Prvá kniha českej spisovateľky Sylvy Lauerovej bol erotický román Hračka, ktorým vyrazila dych mnohým čitateľom. Tí si ju okamžite zamilovali a čakali na ďalšiu knihu. Prednedávnom pokrstila už štvrtý román, napísala však aj zbierky poézie, ktorá má podľa nej nezastupiteľné miesto v našej spoločnosti.Hračka plná erotiky
Písanie pre ňu nie je ničím novým. „Písala som už ako malé dieťa, písala som aj v puberte. Potom som začala podnikať, môj život zrazu išiel iným smerom. Keď som bola na Seychelských ostrovoch, kde som žila dlhšiu dobu, tak sa moja pradávna láska k písaniu znovu objavila, prišiel impulz a ja som začala písať. Moja astrologička už od roku 1996 hovorila, aby som písala, vraj to mám vo hviezdach. Ja som sa smiala, že to je síce pekné, ale nie je to také jednoduché. Na ostrovoch som si ale sadla a začala. Vyvinul sa príbeh, ja som ho sledovala a vznikla kniha Hračka,“ hovorí Sylva Lauerová.
Erotický román hračka sa odohráva na jednom zo Seychelských ostrovoch, na Frégate Island. „Do Hračky som zaradila všetky moje znalosti tamojšieho prostredia, pretože ostrovy poznám veľmi dobre, keď som tam od roku 1997.“
Po erotike romantika
Sylva Lauerová všetkých prekvapila, keď po erotickom románe vydala zbierku poézie. „Mojim zámerom je byť žánrovo rozostúpená. Dokážem napísať nielen erotický román, ale aj román bežný alebo psychologickú drámu, horor, detektívku, jednoducho si trúfam. Sama osobne milujem poéziu a píšem ju,“ hovorí o svojom žánrovom zaradení.
Sylva Lauerová krstila svoju novú knih Tichošlap. Foto: Slovart
Podľa jej slov sa romány predávajú dobre, poézia však nie, pretože nie je výhodným komerčným artiklom. Sylva Lauerová si ale myslí, že poézia má zásadné miesto v našej spoločnosti. Domina a submisívny muž
Ako sama hovorí, v druhom románe s názvom Otrok zašla ešte ďalej ako v Hračke. „Otrok hovorí o dominantno-submisívnom vzťahu, samozrejme sú tam aj sexuálne scény, prevažne sado-masochistické. Ja osobne však Otroka nevidím ako erotickú literatúru, ale ako sondu do mysle dominantne mysliacej osoby. Vďaka tomuto románu som si vyslúžila akési druhé priezvisko Kontroverzná, pretože tá tematika je skutočne na hrane,“ hovorí o svojom druhom románe Sylva Lauerová.
Napísať takýto román však nie je úplne jednoduché. Autorka musí rozumieť mysleniu takýchto osôb, musí sa venovať psychológii a veľa si naštudovať. „Okrem študovania som bola aj v kontakte so submisívnymi mužmi a dominantnými ženami. Prvá tretina knihy je rozhovor dominy so submisívnym mužom cez internet. Je to pravdivý rozhovor, komunikáciu som použila skutočne zo skúseností. Keď ale prečítate ďalšie dve tretiny knihy, zistíte, že ja sama som tie skúsenosti nemohla mať, pretože by som teraz sedela vo väzení. Vzniklo to na základe konzultácii. Chcem ale upozorniť, že som nechcela predstaviť klasický sado-masochistický vzťah, ale chcela som ukázať, ako by vzťah dominy a submisívneho muža vyzerať nemal.“
Sylva Lauerová krstila svoju novú knih Tichošlap. Foto: Slovart
Prvýkrát je hlavnou postavou muž
Tretím románom kontroverznej spisovateľky bol Jumaroro – exotický napínavý román z Amazonskej džungle, v ktorom je hlavná hrdinka opäť žena. V poslednom románe Tichošlap, ktorý nedávno krstila, je prvýkrát hlavnou postavou muž.
„Nový román sa dá ťažko definovať, pretože hlavná línia príbehu sa odohráva na pozadí niekoľkých ďalších ľudských príbehov. Tam sú hlavnými hrdinkami aj ženy, ale ten, o koho skutočne ide, je veľmi zvláštny muž, ktorý v priebehu celého deja nepovie ani slovo,“ hovorí o svojom novom románe a pokračuje: „Nemá sexuálny podtext, je to kniha mystická, veľmi delikátna, nazerá do medziľudských vzťahov, ukazuje ľudské charaktery ľudí. Je naozaj veľmi ľudská.“
Písať takéto príbehy nie je vôbec jednoduché. Práve preto sa autorka s nimi musí úplne zžiť. „Ja s tou knihou žijem. Večer si idem ľahnúť s hlavnými postavami, spím s nimi, ráno s nimi vstávam,“ uzatvára Sylva Lauerová.