Život

Jozef Oklamčák: Miss Slovensko nie je len o vizuálnej kráse

"Presne pred dvadsiatimi rokmi, 26. februára 1993, sme sa dozvedeli meno prvej Miss Slovensko. Zakladateľ prestížnej súťaže krásy Jozef Oklamčák spomína na toto obdobie a porovnáva ho so súčasnosťou."

, 26. februára 2013 6:00
Jozef Oklamčák Foto: TASR/Martin Baumann
Jozef Oklamčák môže tento rok naozaj oslavovať. Je to presne 25 rokov, čo sa prvýkrát pustil do súťaže krásy. Ubehlo presne 20 rokov od prvej Miss Slovensko a presne 15 rokov od prvej ankety Slávik. V týchto prestížnych súťažiach dominuje práve jeho meno. Práve on sa stal zakladateľom súťaže Miss Slovensko a ankety Slávik na Slovensku.

Prvú súťaž krásy zorganizoval pred dvadsiatimi piatimi rokmi. „Bolo to v auguste 1988. Vtedy sa už trochu pohli ľady v Moskve, tak som to riskol a zorganizoval som súťaž Miss Rysov. Bol to taký predvoj súťaže Miss Československo a prihlásilo sa tam 2500 dievčat,“ spomína Jozef Oklamčák a dodáva, že aj napriek zlepšujúcej sa situácii to až také jednoduché nebolo: „Objavil sa vtedy náznak, že ma vyhodia z práce, pretože som podľa nich šíril prvky kapitalizmu. Nakoniec však zistili, že súťaž krásy je dobrá myšlienka najmä pre mladých ľudí, a tak som dostal za úlohu to zorganizovať znovu. Začal som robiť rôzne súťaže krásy, napríklad Miss stredných škôl, vysokých škôl a iné.“

A potom vznikla Slovenská republika


Už v júli 1992 sa vedelo, že sa Československo rozdelí. „V tom čase som organizoval medzinárodnú súťaž o najkrajšiu Slovenku sveta. V Martine bol vtedy medzinárodný festival mládeže, do súťaže sa mohli prihlásiť Slovenky z celého sveta. Vtedy zvíťazila Gabika Haršányová,“ hovorí Jozef Oklamčák.

Keďže sa v tom čase vedelo o rozpade Československa, mohol začať rozmýšľať nad tým, ako zorganizovať súťaž Miss Slovensko. Prvýkrát si korunku na hlavu nasadila Karin Majtánová, ktorá sa stala historicky prvou Miss Slovensko v roku 1993. Prvou vicemiss bola Silvia Lakatošová.

Prvou slovenskou Miss sa stala Karin Majtánová, v tom čase 19-ročná študentka. Foto: TASR/Vladimír Benko

Aké budú pravidlá?


To bola otázka, ktorú si na začiatku bolo treba položiť. „U nás nikto nemal skúsenosti so súťažami krásy, jednoducho prišiel taký signál, aby som súťaž urobil. Myšlienka ako keby zhora. Nikto nevedel, aké sú pravidlá hry, na začiatku išlo len o pekné dievča. Pravidlá sa upravovali postupne. Samozrejme, že vo svete už existovali, ale k nám sa nedostali, tak sme si to museli urobiť po svojom. V prvom rade išlo o vizuálnu krásu, peknú tvár a peknú postavu,“ hovorí Jozef Oklamčák.

Potom sa však začal zúčastňovať rôznych zahraničných súťaží krásy ako člen poroty a videl, ako to vo svete funguje. Podľa jeho vlastných slov bol v kontakte s ľuďmi, ktorí sa tomuto venovali už niekoľko rokov a vo svojom obore boli dobrí. „Potom som zistil, že vizuálna krása nestačí. Poslali sme pekné dievčatá, ale vo svete neuspeli. Teraz už viem povedať, že dôležitá je harmónia tela a duše. Vizuálna krása musí byť, ale musí byť aj charakter, dobrá povaha a inteligencia. Zo ženy musí vyžarovať akési fluidum,“ hovorí.

Krása na pohľad, ale aj vo vnútri


Samozrejme, že Miss Slovensko musí byť krásna. Čo je ale v ponímaní porotcov súťaže skutočná krása? „Hlavne ide o súmernosť postavy. Môžete stretnúť ženu s krásnou tvárou, ale možno má krátke nohy alebo dlhé telo od pása nahor. Súmernosť sa určite vyžaduje. Dôležité sú aj vlasy, človek musí mať predstavu, na ktorú hlavu položí korunku,“ tvrdí zakladateľ súťaží krásy na Slovensku.

Jozef Oklamčák počas kastingov na Miss Slovensko 2009. Foto: TASR/František Iván
Zaujímavosťou je, že v súťaži Miss Slovensko sa odmietajú akékoľvek zásahy do krásy. Nechcú mať vo finále dievčatá, ktoré upravil šikovný chirurg, ale také, ktoré sú krásne od prírody.

Ďalším kritériom je cudzí jazyk. Keďže podľa slov Jozefa Oklamčáka nerozumie nikto vo svete slovenčine, je nutné, aby Miss Slovensko vedela komunikovať v angličtine. Okrem toho si potrpia aj na vzdelanie.

Nie každú Miss si zapamätáme


„Pre mňa je Miss tá, ktorá vojde do miestnosti a všetci vedia, že je Miss. Aby som ju ja nemusel predstavovať, že toto je moja Miss. Preto je dôležité vybrať takú víťazku, ktorú si každý všimne,“ hovorí Jozef Oklamčák a dodáva: „Podľa mňa existujú tzv. trvalky a tzv. jednoročky. Jednoročky sú také, ktoré získajú titul Miss Slovensko, ale o rok príde nová Miss a na ne sa zabudne. Zoberme si, koľko Miss za tých 20 rokov poznáme. Vieme o Karin Majtánovej, Silvii Lakatošovej, Marcele Jančovej, Andrey Verešovej, Ivici Slávikovej, Magde Šebestovej, a z čias československej miss ešte aj o Ivane Christovej, to sú tie trvalky, o ktorých sa vie aj po rokoch.“

Najobľúbenejšou Miss Jozefa Oklamčáka bola Marcela Jančová. Foto: Archív M.J.

Dievčatá sa pripravujú tri mesiace


Po všetkých kastingoch sa každý rok vyberie finálová dvanástka. Tieto dievčatá majú na prípravu na finále približne tri mesiace. Pripravujú ich tak, aby každá jedna z nich dokázala Slovensko reprezentovať vo svete. „Každá je pripravená rovnako, to ale neznamená, že každá na to má. Vo finále sa vyberie práve tá, ktorá na to má,“ hovorí Jozef Oklamčák.

Počas príprav sa im venuje viacero odborníkov: „Od začiatku s nimi pracuje choreograf. Veľa dievčat totiž nemá žiadne skúsenosti s pohybom na móle, resp. modelingom, takže ich treba naučiť všetko. Máme aj odborníkov na komunikáciu, okrem toho musia popracovať aj na postave. Je to dokonalá príprava do toho 14. apríla, kedy bude finále. Zaujímavé je, že to bude v deň mojich narodenín. Teším sa, že dvadsiate výročie Miss Slovensko sa uskutoční na moje narodeniny.“

Finalistky MISS Slovensko 2013. Foto: ILOVEFASHION.sk
Pozrite si finálovú dvanástku tu: Finalistky Miss Slovensko 2013 vás očaria nielen krásou

Po rozbehnutí Miss Slovensko prišiel na rad Slávik


Jozef Oklamčák sa o niekoľko rokov neskôr rozhodol obnoviť československého Zlatého Slávika, a tak založil novodobú tradíciu prestížnej ankety Slávik na Slovensku. „Jeho história siaha do minulosti, ale od roku 1993 do roku 1997 bola akási priepasť a Slávik sa nekonal. V roku 1997 som nabral odvahu obnoviť túto anketu. Teraz už bol Slávik pätnásty rok a povedal by som, že popri Miss Slovensko patrí k udalostiam roka,“ hovorí Jozef Oklamčák.

Niektoré kategórie postupne pribúdali, no je aj taká, ktorá odbudla. „Za socializmu som sa podieľal na organizácii Československého Slávika a bolo mi trochu ľúto toho Česka a medzinárodných vecí. Tak vznikla tá idea vyhlasovať zahraničného interpreta. Bolo to dva roky a vždy vyhral Karel Gott,“ spomína Jozef Oklamčák.

Prestížne hudobné ocenenia sa rozdávali v nedeľu 3. februára v bratislavskej Inchebe. Foto: ILOVEFASHION.sk
V súčasnosti sa už vyhlasujú viaceré kategórie od Skokana roka, cez Rádioslávika až po Hit roka. K nim sa vyjadruje takto: „Okrem speváčky, speváka a skupiny sú tie ostatné akési podkategórie, ktoré majú niekedy veľký odraz pre budúci rok. Víťazstvo v jednej podkategórii môže ľudí motivovať, aby za toho umelca hlasovali aj budúci rok v hlavnej kategórii.“

Slávika už máme tento rok za sebou. Výsledky nájdete tu: Sošky Slávikov 2012 sú rozdané! Zazneli aj nové mená

A čo sa týka Miss, jej meno sa dozvieme 14. apríla. Uvidíme, ktorá si odnesie dvadsiatu prvú korunku v histórii tejto prestížnej súťaže.

Komentáre