Život

Highlighty týždňa: Žili sme pre hokej, no bodov veľa nemáme

"Uplynulý týždeň sa niesol v znamení ľadového hokeja. Odohrali sme tri zápasy, no bodov sme si veľa nepripísali."

, 12. mája 2013 6:00
Na snímke smutní slovenskí hokejisti po prehre 3:5 v zápase B-skupiny Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Slovensko - Lotyšsko v Helsinkách 9. mája 2013. Foto: TASR/Martin Baumann
Všetko to začalo v pondelok, keď sme sa na ľadovej ploche postavili proti Nemcom. Hneď v prvých minútach Nemci ukázali, že majú navrch. Skúšali, strieľali, hrali tvrdšie ako my. Po tomto zákonite nasledoval gólový trest na začiatku piatej minúty, keď strelu Nikolaia Goca od modrej tečoval zo vzduchu pomedzi brankárove betóny Wolf a jeho presný zásah potvrdil vzápätí aj videorozhodca.

V druhej tretine sa začalo zdať, že sa Nemcom vyrovnávame. Začali sme konečne hrať. Práve v tejto tretine sa nám podarilo vyrovnať. Sersen vystrelil od modrej, Zepp vyrazil puk iba pred seba a najbližšie k nemu mal Bližňák, ktorý si pohotovou dorážkou z prvej otvoril strelecký účet na šampionáte.

Na snímke vpravo strieľa gól Mário Bližňák, vľavo Tomáš Kopecký (obaja Slovensko), druhý sprava brankár Rob Zapp a druhý zľava Torsten Ankert (obaja Nemecko) v zápase B-skupiny Slovensko - Nemecko na hokejových majstrovstvách sveta v Štokholme a Helsinkách, 6. mája 2013 vo fínskej metropole Helsinki. Foto: TASR/Martin Baumann
V tretej tretine Nemci chceli ukázať, že sú predsa len lepší. Dali druhý gól a postarali sa o to, aby viedli. O necelé tri minúty však prišla odpoveď z hokejky Záborského. S napätím sa čakalo, kto potvrdí svoju vedúcu pozíciu. Sedem minút pred koncom to ale už neplatilo, po Kukumbergovej aktivite neudržal brankár Zepp puk a Záborský svojim druhým gólom otočil skóre na 3:2 pre Slovensko.

"Od začiatku sme boli pod veľkým tlakom, zatlačili nás do našej tretiny. Neboli sme schopní dostať sa do akcie, zaslúžene sme prehrávali. V druhej tretine sme sa zlepšili, boli sme agresívnejší a viac sme korčuľovali. Podarilo sa nám našťastie vyrovnať. Posledná tretina bola boj o víťazstvo a body. Dostali sme prvý gól a bolo to pre nás hrozivé, ale som rád, že sa chalani dokázali vzchopiť a dokázali to otočiť. Bol to veľmi ťažký zápas a body sme viac vybojovali ako uhrali," povedal tréner slovenskej reprezentácie Vladimír Vůjtek.

Nemecko – Slovensko 2:3 (1:0, 0:1, 1:2)

Zdolali nás Lotyši

Pár dní si naši hokejisti oddýchli a vo štvrtok sa opäť postavili na ľad. Proti Lotyšom. Ešte pred zápasom sa hovorilo, že Slováci majú v rukách po troch zápasoch šesť bodov a že nesmú zaváhať proti papierovo slabším súperom Lotyšsku a Rakúsku. No práve to sa stalo.

"Pred turnajom by sme šesť bodov určite brali. Škoda, že sme nevzali nejaký aj Fínom, no myslím si, že to máme dobre našliapnuté. Teraz nás čakajú Lotyši a chceme s nimi získať tri body," povedal pred zápasom s Lotyšskom Branko Radivojevič a dodal: "Nebudú hrať príliš agresívny hokej, skôr vyštartujú zo zabezpečenej obrany. Čím skôr ju prelomíme a dáme nejaké góly, tým lepšie pre nás."

Na snímke vpravo netriafa poloprázdnu bránu Branko Radivojevič (Slovensko) a vľavo brankár Lotyšov Kristers Gudlevskis v zápase B-skupiny Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Slovensko - Lotyšsko v Helsinkách 9. mája 2013. Foto: TASR/Martin Baumann
No zápas sa nakoniec vyvinul úplne inak. Zápas mal pre Vůjtekovu družinu šokujúci úvod, keď už po 15 sekundách lovil Staňa puk zo svojej siete. Slovenská odpoveď však na seba nenechala dlho čakať a o vyrovnávací gól sa postaral Záborský. Lotyšom sa tento stav zjavne nepáčil a ešte v prvej tretine nám nasúkali ďalšie dva góly, aby sme po tretine odchádzali do šatne so stavom 1:3.

V druhej tretine sa nám podarilo znížiť lotyšský náskok a stav sa zmenil na 2:3. Dlho sme sa ale netešili, pretože Lotyši strelili štvrtý a náskok o dva góly opäť svietil vo výsledkoch. Rovnako ako prvá tretina, aj tretia sa začala pre slovenský tím studenou sprchou. Stav sa zmenil na 2:5 a našim hokejistom sa do konca zápasu podarilo vsietiť ešte jeden.

"Po zápase s Nemeckom sme si už mysleli, že máme niečo za sebou a potom tá koncentrácia nebola taká, aká by mala byť. Druhý gól nám pomohol a povzbudil nás, no škoda, že sme dostali ten štvrtý do šatne," povedal po zápase brankár Rastislav Staňa.

Slovensko – Lotyšsko 3:5 (1:3, 1:1, 1:1)

S Rakúskom ďalšia studená sprcha

Ďalší papierovo slabší súper bolo Rakúsko. Postavili sme sa proti nemu v piatok. Skóre zápasu sme otvorili už v deviatej minúte, keď Sersenovu strelu namieril presne do rakúskej bránky Surový. Stavom 1:0 sa prvá tretina aj skončila.

Na snímke vľavo Branko Radivojevič (Slovensko) a vpravo Bernahrd Starkbaum (Rakúsko) v zápase B-skupiny Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Slovensko - Rakúsko v Helsinkách 10. mája 2013. Foto: TASR/Martin Baumann
V druhej tretine sa však skóre vyrovnalo a puk skončil v našej bránke. Keďže tretia tretina ostala bez jediného zápisu do skóre, muselo sa predlžovať. Papierovo slabšieho súpera sme neskolili aj v predĺžení a o tom, kto si pripíše ďalší bod, sa rozhodlo v samostatných nájazdoch. Na slovenskej strane neuspeli Bližňák, Záborský ani Šatan, kým za Rakúšanov v druhej sérii strieľal presne Vanek a rozhodol tak o triumfe súpera.

"Vidíme, aký je turnaj vyrovnaný. Myslím si, že bojovnosť a snaha nám nechýbali, bohužiaľ sme nedokázali premeniť množstvo vyložených šancí, najmä z dorážok. S jedným streleným gólom sa vyhrať nedá. Určite to nepôsobí dobre na psychiku, keď sa zahadzuje jedna šanca za druhou," povedal po zápase kapitán SR Miroslav Šatan.

Slovensko – Rakúsko 1:2 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)