Život
Bez koláča ani deň? V Británii pre ne majú celý týždeň
Webmagazin.sk/Iva, 8. marca 2017 8:00
O obľube koláčov v Británii svedčí všeličo. V Shakespearovom inštitúte sa napríklad pustili do náročného prieskumu všetkých dramatikových hier, aby zistili, ako často – ak vôbec – tu „pie“ zohráva úlohu. Výsledok bol priam tragický: zo 74 úmrtí v hrách sa v dvoch prípadoch o skon postaral – koláč! Vo svojej prvej tragédii Titus Andronicus sa s tým Shakespeare príliš nepáral: nechal jednoducho Tita, aby synov kráľovnej Tamory „zapiekol“ do koláčov a ponúkol jej to ako dezert.
Kto mal v 16. storočí trochu slabšie srdce, asi sa pri servírovaní slávnostného koláča neubránil miernemu záchvatu. Lepšie vrstvy si mimoriadne obľúbili „surprise pies“. Po rozkrojení na ničnetušiacich stolovníkov vyskočili zvnútra žaby, líšky, veveričky a historické záznamy hovoria, že počas večere u kráľa Karola I. vyliezol z obrovského koláča trpasličí muž.
Do veľkej nemilosti sa koláče v Británii dostali v roku 1644, keď ich Oliver Cromwell oficiálne zakázal ako „pohanskú formu zábavy“. Teda – nie všetky koláče ako také, išlo o vianočné sviatky, pre Cromwella pohanské, ktoré obyvatelia oslavovali s mäsovými koláčmi. Zákaz trval 16 rokov.
Podobne, ako u nás sa súťaží v pojedaní bryndzových halušiek, aj Briti majú svoj šampionát v jedení slaných koláčov. Aj sem však zaduli nové vetry – súťažiaci sa už nemôžu hlava-nehlava napchávať čo najväčším množstvom koláčov v časovom limite, pretože to podľa odborníkov na výživu ohrozuje zdravie. Organizátori teda prešli na systém jedného koláča, ktorý treba zjesť čo najrýchlejšie. Aj s tým však býva patália – pred dvoma rokmi sa napríklad súťažiaci ponosovali, že koláče boli príliš „vysoké pre rozpätie ľudskej čeľuste“, minulý rok zase poniektorí obrblali príliš veľa suchého cesta a málo plnky...
A keďže Británia je známa vysokým podielom excentrikov, nemôže to byť inak ani v prípade koláčov smerujúcich od poddaných Jej veličenstvu. Obyvatelia Gloucestera majú už stáročia milý zvyk, že na každú korunováciu či jubileum v kráľovskej rodine potešia jej členov koláčom s plnkou z miestnych úhorov. Kráľovná Alžbeta sa doteraz nikdy nevyjadrila, či táto špecialita naozaj aj skončí na slávnostnej tabuli. Faktom totiž je, že podľa tradície sa úhory musia variť vo vlastnej krvi – a zjesť niečo také zrejme chce odvahu viac než kráľovskú...
ODPORÚČAME AJ:
VIDEO: Apponyiovská knižnica vystavuje najvzácnejšiu knihu Slovákov
Stratili ste kľúče? Pozor, samootváranie môže zničiť dvere
Chcete žiť v Bavorských Alpách? Kúpte si rodinnú vilu Gorbačova
Pripadáte si na parkete ako drevo? Takto vyzerá príťažlivý tanec