Zdravie
Strate zraku možno predísť, neignorujte varovné signály očných chorôb
TASR, 3. novembra 2018 12:00
Neignorujte príznaky
Podceňovanie príznakov zhoršujúceho sa zraku môže skončiť závažným oftalmologickým ochorením. "Ľudia problémy riešia najprv dostupnými kvapkami a mastičkami. Tie môžu pomôcť na pár dní, no progres ochorenia nezastavia a hlavne – neodhalia a neodstránia jeho príčinu," varuje oftalmológ. Vyšetrenie u očného lekára môže pritom odhaliť aj iné ochorenia, nielen tie očné. Napríklad vysoký krvný tlak, cukrovku, neurologické a onkologické diagnózy.
Sivý zákal možno liečiť
Aj mierne poškodenie zraku, napríklad krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus môže byť nepríjemné. S pribúdajúcim vekom je vyššie riziko nástupu sivého zákalu, ktorý v minulosti končil oslepnutím, lebo cez zakalenú šošovku nebolo možné vidieť. "Dnes už vieme toto ochorenie rýchlo a bezbolestne operovať, pričom počas jedného zákroku je možné odstrániť aj dioptrické chyby," pokračuje odborník.
Ešte závažnejšie ochorenie je glaukóm, teda zelený zákal. "Ide o veľmi zákerné ochorenie, ktoré spočiatku nesprevádzajú žiadne príznaky. Spôsobiť môže pritom trvalé poškodenie zraku až slepotu. Glaukóm postihuje zrakový nerv, a preto je včasné odhalenie ochorenia veľmi dôležité pre zachovanie zraku," priblížil Piovarči.

Nech diagnózu určí lekár
Podľa jeho slov je rovnako nebezpečné podceňovať aj ochorenia sietnice. Ide o zápalové ochorenia, genetické postihnutia či rôzne zmeny na sietnici, ktoré vznikajú v súvislosti s vysokým krvným tlakom, cukrovkou, obehovými poruchami alebo v dôsledku poranenia.
Dôkladné očné vyšetrenie vie odhaliť aj ďalšie nepríjemné ochorenie, ktoré sa zvykne často zamieňať za krátkozrakosť. Keratokonus postihuje rohovku, a tak sa videnie postupne zhoršuje. Primár očnej kliniky NeoVízia uviedol, že s touto diagnózou sa stretáva najčastejšie na severovýchode Slovenska.
Pre zachovanie kvalitného a zdravého zraku pritom podľa odborníkov stačí si nájsť čas a vyhľadať špecialistov, ktorí včas odhalia príznaky ochorení.
PREČÍTAJTE SI AJ:
- Pacientom s mozgovou príhodou svitá nádej vďaka novej technológii
- Bolí vás chrbát, hrbíte sa? Môžete mať zlomený stavec
- Selfie fotografie a sociálne médiá ovplyvňujú kozmetickú chirurgiu
- Pri Crohnovej chorobe je najdôležitejšie mať informácie
- V prípade osteoporózy netreba podceňovať prevenciu ani liečbu