Zdravie

Boľavé nohy nepotešia nikoho. Pozrite si tipy pre zdravé žily

"Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, či venujete dostatočnú pozornosť svojim nohám?"

Alena Klepochová, 22. marca 2013 14:00
Ilustračné foto Foto: TASR
Akosi samozrejme očakávame, že nohy nás budú bez ťažkostí a špeciálnej starostlivosti nosiť po celý život. Ochorenia žíl sú pritom také staré ako samotné ľudstvo a chronické žilové ochorenie patrí medzi najčastejšie chronické choroby v civilizovaných krajinách. Bolesť, kŕče, nepokojné, unavené, ťažké a opuchnuté nohy. To sú prvé príznaky, ktoré väčšina ľudí podceňuje a nevenuje im pozornosť.

Choroby žíl a lymfatického systému patria medzi najčastejšie chronické ochorenia. Postihujú asi polovicu dospelej populácie, vo väčšine prípadov ženy. Odborníci upozorňujú, že až väčšina prípadov chronických žilových ochorení sa nelieči. Medzi rizikové faktory patrí aj vek, keďže s pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje aj riziko vzniku chronických žilových ochorení. Ich vznik môže vyvolať aj tehotenstvo, obezita, ale aj užívanie antikoncepcie a hormonálna liečba.

Nohy nebolia len tak


Boleli vás niekedy nohy po celodennom sedení či státí v práci alebo len tak, bez zjavnej príčiny? Ak áno, s veľkou pravdepodobnosťou sa hlásia o slovo práve vaše žily, aj keď ste na svojich nohách nespozorovali žiadne iné príznaky.

Ilustračné foto Foto: TASR
Napriek vysokému výskytu zvyknú ľudia práve ochorenia žilového systému nôh podceňovať a prehliadať. Pocit ťažkých nôh, bolesti a pichanie v nohách, opuchy, pálenie, nočné kŕče, svrbenie či pocit chladu však nepatria medzi bežné prejavy preťaženia. Signalizujú problém, ktorý je potrebné neodkladne konzultovať s lekárom.

Pre osud pacienta zohráva kľúčovú úlohu praktický lekár


O tom, že by ľudia nemali príznaky žilových ochorení podceňovať, svedčia aj dôsledky neliečenia počiatočných fáz. Medzi tie patria kŕčové žily, zápaly žíl, lymfedém, ako aj žilové vredy predkolenia i hemoroidy. Lekári upozorňujú, že iba skorá a správna liečba môže zabrániť neskorším komplikáciám. Počiatočné štádiá liečia všeobecní lekári, závažné už patria do rúk angiológa či cievneho chirurga.

„Zdôrazňujem význam pravidelnej preventívnej prehliadky u svojho všeobecného praktického lekára jedenkrát za dva roky, aj pre skoré odhalenie chronického žilového ochorenia,“ povedal MUDr. Peter Lipták, všeobecný praktický lekár.

Včasné odhalenie problém zlepšuje vyhliadky liečby


Komplexná liečba znamená úpravu životosprávy, systematické užívanie protizápalových liekov, používanie elastických pančúch. V prípadoch, keď sa zistí opačné prúdenie žilovej krvi, je potrebná zavčasu indikovaná angiochirurgická liečba.

„Čím skôr sa začne liečba, tým menej pacientov je ohrozených uvedenými závažnými komplikáciami či progresiou ochorenia,“ povedala prof. MUDr. Viera Štvrtinová, CSc., predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti SLS.

Tipy pre zdravé žily!

Pohybujte nohami vždy, keď je to možné!
Ak musíte počas dňa dlho stáť či sedieť, robte si krátke prestávky, počas ktorých sa prejdete alebo aspoň krúžte nohami v členkoch.

Športujte!
Najvhodnejšie športy sú tie, pri ktorých dochádza k rytmickému pohybu v členkovom kĺbe, v kombinácii so svalovou prácou lýtkových svalov (turistika, beh, plávanie, tanec, bicyklovanie a pod.). Vyvarujte sa všetkých športov, pri ktorých dochádza k nadmerným otrasom či rozširovaniu žíl a následnému spomaleniu žilového návratu (tenis, zjazdové lyžovanie, vzpieranie).

Vyvarujte sa priamemu pôsobeniu tepla!
Horúce kúpele, sauna, opaľovanie či horúce vosky by mali byť v prípade problémov so žilami tabu!

Dbajte na zloženie vašej stravy!
Strava by mala obsahovať veľa vlákniny a menej nasýtených tukov. Dbajte tiež na dostatočný príjem tekutín. Cieľom je predchádzať zápche a nadváhe, ktoré žilový systém zaťažujú.

Nenoste tesné oblečenie!
Príliš tesné oblečenie tlačí na žily a bráni žilovému návratu.

Nenoste obuv s vysokými opätkami a bez opätkov!
Pre nohy je ideálna obuv s nízkymi 3 – 4 cm podpätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu.

Neriešte problém gélmi a mastičkami!
Hneď ako zaznamenáte prvé príznaky ako bolesť nôh, opuchy, kŕče alebo sa vaše žily stanú viditeľné, vyhľadajte lekára.

Komentáre