Zdravie
Myslíte si, že solíte málo? Omyl!
Alena Klepochová, 15. marca 2013 12:00Ilustračné foto Foto: TASR/Roman Hanc
Napriek tomu, že mnohí z nás si myslia, že soľ vo svojom jedle majú pod kontrolou, nemusí to byť pravda. “Vo väčšine európskych krajín sa až dve tretiny soli konzumujú v tzv. skrytej forme v spracovaných potravinách. Navyše, niektoré reťazce rýchleho občerstvenia a reštaurácie sú kľúčovými dodávateľmi potravín s vysokým obsahom soli, spolu s cukrami a tukmi,“ upozornila riaditeľka kancelárie WHO na Slovensku MUDr. Darina Sedláková, MPH. V zásade podľa jej slov platí, že jednotlivec má pod svojou kontrolou konzumáciu len asi 20 percent soli.Výživovú situáciu na Slovensku dlhodobo charakterizuje nielen nadmerný energetický príjem, ktorý presahuje súčasné priemerné odporúčané hodnoty. Súčasne je strava veľmi bohatá aj na prívod kuchynskej soli. Jej denný príjem vrátane skrytej by nemal presiahnuť jednu čajovú lyžičku. Preferovať sa má jodidovaná kuchynská soľ.
Tlak na výrobcov rastie
Vzhľadom na „presolenú“ situáciu je preto pre Svetovú zdravotnícku organizáciu jednou z hlavných úloh pri prevencii srdcovocievnych, ale aj onkologických a metabolických ochorení, apel na výrobcov potravín, aby znižovali obsah soli vo svojich produktoch. „Obzvlášť dôležité je to pri potravinách určených deťom, pretože tieto sú mimoriadne citlivé na vznik návyku až závislosti na vysoké dávky soli, ktorá ich sprevádza po celý život a mnohonásobne zvyšuje riziko vzniku hypertenzie,“ povedala MUDr. Sedláková, MPH.
Ilustračné foto Foto: TASR
Aj program EÚ Národné iniciatívy pre soľ sú orientované na priemysel a sprísňovanie noriem pre obsah soli a sodíka v potravinách. Mnohé krajiny sa zaviazali znížiť príjem soli aj prostredníctvom zníženia jej obsahu v potravinách. Napríklad v roku 2009 sa aj Potravinová komora Slovenska zaviazala znížiť do roku 2014 obsah soli v dehydrovaných potravinách o polovicu.WHO radí, soľte menej
Celosvetové výskumy potvrdili, že zníženie obsahu soli o polovicu, zo súčasných desať gramov na požadovaných päť gramov denne by znížilo výskyt mozgových príhod o 25 percent a ochorení srdcových ciev o 18 percent.
WHO vydala preto tento rok nové odporúčania pre obsah soli a draslíka v potravinách. Podľa nich by dospelí ľudia mali konzumovať menej než 2 gramy sodíka, teda menej ako päť gramov kuchynskej soli denne. Redukcia príjmu soli znižuje krvný tlak a riziko srdcovocievnych ochorení. Odporúčania pre draslík hovoria o tom, že dospelí ľudia by mali konzumovať aspoň 3,5 g draslíka denne. Toto množstvo blahodárne vplýva na znižovanie krvného tlaku a znižuje tiež riziká vzniku srdcovocievnych ochorení.
Ilustračné foto Foto: Hellmann´s
Viete, čo naozaj jete?
„V súčasnosti ľudia konzumujú oveľa viac sodíka ako draslíka,“ upozornila MUDr. Sedláková, MPH. Sodík (Na) sa nachádza vo veľkom množstve potravín vrátane mlieka alebo smotany (asi 50 mg /100 g), či vajíčkach (80 mg/100g).
V ďaleko väčšom objeme je zastúpený v chlebe (250 mg/100 g), ale nachádza sa aj v šunke (1,5 mg/100 g) alebo sójových omáčkach (7 mg/100 g). Spomínané odporúčania sa týkajú aj príjmu soli a draslíka u detí nad dva roky. Nadmerný príjem týchto látok v detskom veku je často spúšťacím mechanizmom vysokého krvného tlaku v dospelosti.