Zdravie

Kliešte opäť útočia, takto sa ich správne zbavíte

"Netreba podceňovať ani pohyb v mestách. Pokiaľ to prírodné a klimatické podmienky umožňujú, kliešť prežije aj v mestských parkoch a na sídliskách."

Alena Klepochová, 15. mája 2013 6:00
Kliesť. Foto: TASR/František Iván
S nástupom teplého počasia sa v prírode zaktivizovali aj pre človeka nebezpečné kliešte. Ich poštípanie môže spôsobiť kliešťový zápal mozgu, lymskú boreliózu alebo anaplazmózu. Najväčší výskyt kliešťov býva od apríla do októbra.

Pred návštevou lesov či trávnatých plôch preto netreba zabúdať na vhodné oblečenie v podobe dlhých nohavíc, uzavretej obuvi, ako aj pokrývky hlavy. Využiť tiež možno rôzne chemické prípravky na odpudzovanie hmyzu, odporúča sa aj očkovanie proti kliešťovej encefalitíde.

Rovnako je podľa odborníkov dôležité nepodceňovať pohyb v mestách. Pokiaľ to prírodné a klimatické podmienky umožňujú, kliešť prežije aj v mestských parkoch a na sídliskách. Ďalším rizikovým faktorom je cestovanie.

Kliešte pod mikroskopom. Foto: TASR/František Iván
„V podstate celá stredná Európa je jedným veľkým ohniskom, kde hrozí nákaza kliešťovými ochoreniami. Pozor si treba dať najmä v susedných Čechách, v Rakúsku, Maďarsku, nemeckom Bavorsku, v Slovinsku i pobaltských štátoch,“ povedal MUDr. Ladislav Virág, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice.

Kliešť sa nemusí prisať hneď


Po návrate z prírody je potrebné vytriasť šaty, dôkladne sa osprchovať a skontrolovať si celé telo. „Kliešť sa nemusí prisať hneď. Putujúc po koži a záhybmi šatstva môže miesto na prisatie hľadať aj niekoľko hodín. Najradšej má tenšie časti kože ako ohyby lakťov a kolien, slabiny, brucho, podpazušie, uši či oblasť okolo pohlavných orgánov,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Mgr. Ladislava Šustová.

Upozornila, že sa netreba spoliehať na to, že miesto, kde sa prisal kliešť, nás začne svrbieť. Môže to byť až na druhý deň, pretože kliešť nejaký čas do rany vypúšťa znecitlivujúcu látku. „Má len niekoľko milimetrov a mnohí si ho všimnú, až keď je nasatý krvou a zväčšený. Z hľadiska pravdepodobnosti prenosu infekcie je vhodné odstrániť ho čím skôr,“ vysvetlila Mgr. Šustová.

Nakaziť sa možno viacerými ochoreniami


Pravdepodobne najznámejšie ochorenie, ktoré prenáša kliešť, je kliešťová encefalitída. Zápalové ochorenie mozgu a mozgových blán má dvojfázový priebeh, pričom prvá fáza pripomína skôr chrípku a po nej sa zvyčajne dostaví relatívne bezpríznakové obdobie. Druhú fázu sprevádzajú vysoké horúčky, silné bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, svetloplachosť, poruchy koncentrácie, poruchy reči, poruchy pamäti, poruchy rovnováhy, paralýza, môže nastať aj smrť. Chrániť sa pred ním možno očkovaním.

Kliešť. Foto: TASR/František Iván
Lymská borelióza je ochorenie, ktoré ak sa nezačne skoro liečiť, prechádza do druhého a tretieho štádia, kedy postihuje kĺby, svalstvo a nervový systém. Liečba antibiotikami je v tomto prípade veľmi účinná. Upozorniť na ňu môže červený kruh s bledým stredom v mieste uhryznutia. Anaplazmóza má zase príznaky pripomínajúce chrípku (horúčky, nechutenstvo, bolesti hlavy). Podobne ako borelióza sa lieči antibiotikami.

Ako správne odstrániť kliešťa


Kedysi sa odporúčalo udusiť zahryznutého kliešťa olejom alebo mastným krémom. „No ak je kliešť nakazený, infekcii len uľahčíme cestu do tela. Dusiaci sa kliešť totiž vyvráti obsah svojich vnútorností do rany,“ upozornila Mgr. Šustová. Ďalším mýtom je krútenie kliešťa v smere či proti smeru hodinových ručičiek. Ten nemá závit, drží sa podobným mechanizmom ako úchytka v stene. Ako teda správne vybrať kliešťa?

• Pred odstránením ho polejte či postriekajte nejakou dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne, použite alkoholický nápoj, parfum, kolínsku. Niekto pripúšťa aj použitie hustej mydlovej peny, keďže mydlo má aj dezinfekčný účinok (najmä antibakteriálne).
• Kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie pri koži a miernym ťahom sa ho pokúste vytiahnuť. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranu opäť dezinfikujte.
• Včasné odstránenie kliešťa je dôležité, ale ak ste v lese a nemáte so sebou nijaké pomôcky, odstráňte si ho radšej až doma. Ak sa stane, že časť kliešťa ostane v koži, netreba robiť paniku. Miesto ošetrite masťou s obsahom antibiotika a zvyšok kliešťa sa po čase vylúči mimo kože podobne ako drevená trieska. Vhodnejšie je vyhľadať lekára, ktorý vám hlavičku kliešťa odborne a sterilne odstráni.

Komentáre