Zdravie

Chcete si zachrániť zdravie? Prestaňte fajčiť s iCoachom

"Prestať fajčiť nie je jednoduché, ale dá sa to. Zlepšíte si tak nielen zdravie, ale aj finančnú situáciu."

TASR, 30. januára 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász
Ľuďom, ktorí chcú prestať s fajčením, môže pomôcť inovatívny a bezplatný nástroj určený na odvykanie od fajčenia. Prostredníctvom tzv. iCoachu môžu fajčiari získať individuálne tipy a rady, ako sa zbaviť zlozvyku, či dostávať pravidelné e-mailové správy na podporu každého kroku na ceste k životu bez fajčenia. K dispozícii im je aj fórum, kde sa môžu vzájomne podporovať, či graf na preukázanie pokroku.

"Som veľmi rada, že iCoach pomáha už tisíckam užívateľov, a že ku kampani Exfajčiari sú nezastaviteľní sa na stránkach Facebooku pripojilo už viac než 2,8 milióna ľudí," uviedla generálna riaditeľka Európskej komisie pre zdravie a spotrebiteľov Paola Testori Coggi. Informácie o kampani komisie, ktorá priniesla aj iCoach, možno získať na webe http://www.becomeunstoppable.eu.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Strach o zdravie alebo peniaze?


Najviac fajčiarov sa pokúša prestať fajčiť bez externej pomoci. Ukazuje sa, že medzi Európanmi sú zdravotné obavy najčastejším motívom pre skončenie s fajčením. Obavy o vlastné zdravie sú síce v Európskej únii najčastejším motívom pre skončenie s fajčením, Slovensko je však v tomto špecifické. Až 54 percent bývalých fajčiarov uvádza, že príčinou ich rozhodnutia sú vysoké ceny tabakových výrobkov a nie zdravie.

Podľa posledného prieskumu Eurobarometer Špeciál, ktorého výsledky boli zverejnené v máji 2012, viac ako štvrtina občanov EÚ je v práci aspoň "príležitostne" vystavená tabakovému dymu. Celkovo fajčí 28 percent populácie EÚ. Ľudia vo veku 25 až 40 rokov fajčia častejšie ako staršie vekové skupiny, vo väčšej miere fajčia manuálne pracujúci robotníci, živnostníci a samostatne zárobkovo činné osoby. Na Slovensku by sa ochrana nefajčiarov mala sprísniť, vláda nedávno rozšírila zákaz fajčenia aj na prevádzky v nákupných centrách, či cukrárne.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Každých pár sekúnd niekto zomrie na následky fajčenia


Závislosť od tabaku je dnes najrozšírenejšou a najsilnejšou závislosťou na svete. Tabakové listy spoznal svet pri objavení Ameriky a pôvodne sa používali na slávnostné a lekárske účely. Vzrast jeho spotreby sa datuje od 15. storočia, o tri storočia neskôr sa stal tabak medzinárodným artiklom. Prelom 19. a 20. storočia, keď svet spoznal cigarety, ktoré nahradili šnupanie, žuvanie alebo fajčenie tabaku vo fajkách, považujú onkológovia za začiatok éry pľúcnej rakoviny.

Vo svete fajčí až 1,3 miliardy ľudí a na následky fajčenia ročne celosvetovo zomiera až päť miliónov ľudí. Odborníci v súčasnosti bijú na poplach a upozorňujú, že každých pár sekúnd zomrie človek na ochorenia súvisiace s fajčením.

Fajčenie sa ročne na Slovensku podpíše pod úmrtie asi 11.000 ľudí. Liečba chorôb spojených s týmto zlozvykom si okrem toho vyžiada aj finančné prostriedky vo výške 165 až 232 miliónov eur. Odborníci upozorňujú, že dĺžka života fajčiara je o osem až desať rokov kratšia.

Komentáre