Zdravie

Zákerný zelený zákal - nemá príznaky a môže vás pripraviť o zrak!

"Glaukóm prichádza zákerne, nebolí a prvé príznaky si tak ľudia nemusia všimnúť. Mnohí pacienti tak prichádzajú k oftalmológovi neskoro."

Alena Klepochová, 25. júna 2013 12:00
Ilustračné foto Foto: TASR/Vladimír Benko
Druhou najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách je zelený zákal. Podľa odhadov trpí týmto ochorením viac ako 70 miliónov ľudí na celom svete, ale len polovica z nich o tejto diagnóze vie a ešte menšie percento z nich je aj správne liečených.

Zelený zákal prichádza zákerne, nebolí a prvé príznaky si tak ľudia nemusia všimnúť. Postihnutý vôbec nemusí trpieť bolesťami oka alebo zmenami vo videní, a preto veľmi často o svojom ochorení ani nevie.

„Jedna z jeho foriem sa prejaví až po desiatich rokoch pokročilými a nezvratnými poruchami zraku v dôsledku poškodenia očného nervu, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi okom a mozgom,“ vysvetlila MUDr. Adriana Smorádková z Očnej kliniky NeoVízia. V najťažších prípadoch vedie ochorenie k slepote.

Riziko rastie s vekom


Pravdepodobnosť výskytu glaukómu sa zvyšuje vekom, pričom obe pohlavia sú podľa očnej lekárky postihnuté rovnako, aj keď v starobe sú ženy postihované o niečo častejšie ako muži. K rizikovým faktorom patrí okrem veku nad 40 rokov vysoký vnútroočný tlak, krátkozrakosť nad štyri dioptrie, ďalekozrakosť, vysoký alebo nízky krvný tlak, cukrovka, glaukóm v rodinnej anamnéze, úrazy očí, ochorenia ciev, migréna a fajčenie.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Všetky príčiny zeleného zákalu nie sú známe. Dôležitú úlohu však zohráva tlak vo vnútri očnej gule. „Normálny vnútroočný tlak je prejavom rovnováhy medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Zvýšený vnútroočný tlak sa považuje za hlavný rizikový faktor zeleného zákalu,“ povedala MUDr. Smorádková. Ten je však len jednou z mnohých príčin poškodenia zrakového nervu.

Priblížila, že zvýšeniu tlaku v oku dochádza pri poruche vstrebávania vnútroočnej tekutiny. V konečnom štádiu je rohovka zelenošedá a skalená. Oko v pokročilom štádiu glaukómu má zase šedomodrú farbu, odtiaľ pochádza názov diagnózy. Pôvod je v starogréckom slove glaukos, čo znamená „šedomodrý“.

Výpadky v zornom poli


Pri glaukóme sú trvalo poškodzované bunky zrakového nervu. „To sa prejavuje typickými výpadmi v zornom poli. Postupne sa zhoršuje zraková ostrosť, farebné videnie, kontrastné a periférne videnie, až dochádza k úplnej slepote,“ priblížila MUDr. Smorádková.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo
Na rozdiel od sivého zákalu, kedy je možné operáciou videnie prakticky dokonale obnoviť, sa dá pri liečbe zeleného zákalu chorobný proces iba zastaviť. Ak je pacient dostatočne disciplinovaný a dodržiava rady lekára, ochorenie je možné stabilizovať a netreba sa tak obávať slepoty.

Preventívna prehliadka nebolí a môže zachrániť zrak


„Najčastejšia forma zeleného zákalu – chronická, nastupuje pomaly, veľmi nenápadne, bez akútnych príznakov. To je dôvod, prečo mnohí pacienti prichádzajú k oftalmológovi neskoro,“ priblížila skúsenosti z praxe MUDr. Smorádková. Lekári preto odporúčajú ľuďom starším ako 40 rokov pravidelne raz ročne navštíviť očného lekára a absolvovať preventívnu očnú prehliadku. V rámci nej sa odmeria vnútroočný tlak a vyšetrí očné pozadie.

Ochorenie sa lieči antiglaukomatóznymi kvapkami, ktoré znižujú vnútroočný tlak zlepšením odtoku vnútroočnej tekutiny, spomaľujú jej tvorbu alebo rozširujú cievy zrakového nervu. Môže sa liečiť aj chirurgicky, ale až vtedy, keď zlyhá lieková liečba.

Komentáre