Zdravie

Vianočným dobrotám sa ťažko odoláva, ako počas sviatkov nepribrať?

"Aj napriek veľkému množstvu ponúkaných lahôdok by sme si mali dávať pozor na skonzumované množstvá a kombinácie jedál, aby sme sa vyhli nepríjemnostiam v podobe bolestí žalúdka a tráviacich problémov."

Alena Klepochová, 13. decembra 2013 14:00
tedrovečerný stôl so sviečkami a orechami, ktoré symbolizujú zdravie na celý budúci rok. Foto: TASR/Pavol Ďurčo


Vianočné obdobie je časom hojnosti a pohody. Aby sme sviatky prežili naozaj v pohode a v radosti bez zbytočných následkov odrážajúcich sa na zdraví alebo na ručičke osobnej váhy, je dobré dodržiavať racionálne zásady.

Nad tým, aké dobroty si cez sviatky chceme dopriať, by sme sa mali zamyslieť už pred samotným nákupom. V prípade, že sa nedokážeme vzdať tradičných mäsových pochúťok, šalátu, zákuskov a iných kalorických jedál, je na mieste uvážiť, aké suroviny alebo spôsoby úpravy zvoliť. K viacerým pokrmom sa dá totiž nájsť „ľahší variant“ v zmysle nižšieho obsahu tukov alebo cukrov a energetickej hodnoty. Majonézu možno úplne alebo aspoň z časti nahradiť bielym jogurtom a kyslou smotanou, rybu nevyprážať, ale upiecť, sladkú chuť nahradiť ovocím a drobné maškrtenie zahnať orechmi.

Pri pečení a príprave sladkých pochutín zase možno vynechať klasický biely cukor a použiť nízkokalorické, respektíve nekalorické sladidlá. Vianočné pečivo tak môže byť nielen sladké, chutné, ale aj menej kalorické. Už tradične sú súčasťou sviatočných hodov aj sýtené a nesýtené sladené nápoje. Netreba však zabúdať na ich energetickú hodnotu a uvedomiť si, že aj oni sú zdrojom kalórií. Našťastie, aj pri nich zvyknú výrobcovia ponúkať rôzne varianty. Ak tak chceme mať aj v tomto ohľade kalórie pod kontrolou, siahnime radšej po „light“ variante. Zlatým pravidlom je však za každých okolností striedmosť.
Ilustračné foto Foto: TASR/Ladislav Vallach

Pozor na prejedanie


Aj napriek veľkému množstvu ponúkaných lahôdok by sme si však mali dávať pozor na skonzumované množstvá a kombinácie jedál, aby sme sa tak vyhli nepríjemnostiam v podobe bolestí žalúdka a tráviacich problémov, v horšom prípade žlčníkovým záchvatom z mastných jedál. Treba si uvedomiť vyváženosť medzi príjmom a výdajom energie.

„Väčšina ľudí sa bez ohľadu na svoj vek teší na vianočné sviatky. Každý máme svoju predstavu o tom, ako by mali vyzerať „správne“ Vianoce. Domáce vianočné pečivo a koláče sú však pre všetkých z nás jedným z najočakávanejších symbolov Vianoc. Mnohé sladké dobroty sa pečú tradične len na Vianoce a treba na ne trpezlivo po celý rok čakať. Dôležité by však nemalo byť iba jedlo a darčeky, ale najmä pokojná rodinná a priateľská atmosféra. Pri jedle platí zásada, že menej je niekedy viac. Pôžitok z jedla nerastie s jeho množstvom. Naučme sa prijímať dobré jedlo a kvalitné nápoje pomalšie a v menšom množstve,“ uvádza MUDr. Peter Minárik, odborník na obezitu, výživu a zdravý životný štýl.

Upozornil, že táto zásada neplatí iba pre vianočné sladkosti, ale aj pre mäsité pokrmy, prílohy a v plnej miere aj pre alkoholické nápoje. "Deci až dve kvalitného vína si v rodinnom kruhu môžeme vychutnať aj veľmi dlho a ostane nám naň pekná spomienka. Naproti tomu môžeme vypiť aj liter nekvalitného vína veľmi rýchlo. Riskujeme však následnú opitosť a niekedy aj iné náhle a veľmi nepríjemné zdravotné ťažkosti. Napečené sladkosti môžeme aspoň čiastočne nahradiť čerstvým alebo sušeným ovocím. Dostatočný príjem tekutín je takisto dobrým opatrením. Pri sviatočnom stole nemáme iba jesť, ale dbať aj na hydratáciu tela a dostatočne piť," skonštatoval MUDr. Minárik.
Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Základom je pohyb


Aby sme predišli prejedaniu sa a s ním spojeným nepríjemným pocitom, je vhodné zaradiť do svojho programu pohybové aktivity či už vonku alebo vo vnútri. Telesná aktivita, najmä tá pravidelná, napomôže spracovaniu a využitiu cukrov, znižuje citlivosť na inzulín, a tým znižuje aj riziko prepuknutia cukrovky druhého typu. Vhodné sú prechádzky na čerstvom vzduchu, fitness v prírode, zimné športové aktivity alebo klasické cvičenie doma, v posilňovni. Ideálne sú také aktivity, pri ktorých sa zabavíte a uvoľníte. Pri každej pohybovej aktivite je pre správne fungovanie tela nevyhnutné dodržiavať pitný režim.

„Je dôležité dodržiavať pravidelný pitný režim v priebehu celého dňa, aby ste boli primerane hydratovaní ešte predtým, než začnete cvičiť, čo uľahčí hydratáciu pri posilňovaní, cvičení alebo pri rozličných hrách. Množstvá a vhodnosť jednotlivých druhov nápojov potom závisia od druhu a intenzity aktivity, počasia a stavby tela, pričom platí, že čím intenzívnejší pohyb je, tým treba telu dodávať viac tekutín," povedala Denisa Lipovská, fitness trénerka a vicemajsterka Európy v bikiny fitness 2013.

Komentáre