Zdravie

Vhodná strava pomáha predchádzať únave

"Únavu môžeme pociťovať z nedostatku vitamínov, ale môže to byť aj predzvesť vážnej choroby."

, 23. septembra 2012 8:00
Únava Foto: TASR
Únava začína byť fenoménom dnešnej doby. Súčasný životný štýl vedie mnohých ľudí k tomu, aby uviazli vo vlastnej energetickej kríze. Vo väčšine prípadov stačí obohatiť stravu o dôležité minerálne látky, stopové prvky a vitamíny, ktoré dokážu ľudí postaviť na nohy. V niektorých prípadoch môže ísť aj o vážne zdravotné problémy.

Únavu môžu spôsobovať aj niektoré ochorenia, preto je vždy lepšie tento problém najprv prekonzultovať s lekárom. Ak vylúči zdravotné komplikácie, je isté, že únavu spôsobuje nevyvážená strava alebo nevhodný životný štýl.

Únava je sprievodným javom niektorých ochorení


Najmä u žien býva bežnou príčinou únavy znížená funkcia štítnej žľazy. Pre zistenie je potrebné podstúpiť krvný test. Okrem toho býva aj charakteristickou črtou srdcovo-cievnych ochorení alebo hepatitídy typu C, ktorá poškodzuje pečeň. Sprevádza aj chorobu s názvom lupus erytematodes, ktorej prejavom bývajú bolesti kĺbov.

Ak netrpíte žiadnou chorobou, tak ste sa len stali otrokom únavy, ktorá je pre dnešný životný štýl charakteristická.

Najviac ľudí trpí nedostatkom železa


Minerálne látky sú súčasťou potravy a ich nedostatok sa málokedy prejavuje. To však neznamená, že ich človek nemusí pravidelne dopĺňať.

Ilustračné foto Foto: TASR
Dôležitou látkou pre človeka je železo. Jeho nedostatok vedie k určitému typu málokrvnosti, ktorý sa prejavuje práve únavou. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že 600 až 700 miliónov ľudí trpí nedostatkom tejto životne dôležitou látky.

Železo je súčasťou hemoglobínu, ktorý prenáša kyslík do všetkých buniek. Únava je prvotným príznakom jeho nedostatku, k nej sa postupne pridáva celková slabosť, neschopnosť sústrediť sa, ale aj lámanie nechtov a vlasov, natrhávanie kútikov úst.

Významný zdrojom železa sú vnútornosti, červené mäso, strukoviny, sušené figy a sezamové semená.

Bez horčíka sa vytráca energia


K najdôležitejším látkam patrí aj horčík. Podporuje imunitný systém, je dôležitý pre rast a tvorbu buniek a pre obnovu kostnej hmoty. Jeho nedostatok sa prejavuje únavou, svalovou slabosťou a niekedy až malátnosťou.

Nedostatok magnézia sa nedá zistiť krvnými testami, pretože väčšina tohto prvku sa nachádza v kostiach a svaloch, v telových tekutinách len minimum. Okrem únavy a svalovej malátnosti si ho telo môže pýtať aj búšením srdca alebo tikom vo viečkach.

Obrovské množstvo magnézia je v celozrnnej múke, teda aj v celozrnnom chlebe. Jeho významným zdrojom sú aj ryby, zo zeleniny najmä špenát, ale aj brokolica, šošovica, fazuľa a artičoky. Z ovocia sú horčíkovou bombou ďatle, banány a maliny. Dopĺňať sa môže aj orechmi a píniovými semienkami.

Jarnú únavu zničí vitamín C


Jarná únava nie je len mýtus, ktorým sa ľudia ospravedlňujú, keď sa im nechce pustiť do jarného upratovania. Spôsobuje ju nedostatok vitamínu C, ktorý sa najviac prejavuje práve v jarnom období.

Ilustračné foto Foto: TASR
Človek by mal denne prijať až 75 mg vitamínu C. Nie je možné si urobiť zásoby vopred a potom týždeň nejesť ovocie, pretože telo nadbytok vylúči obličkami. V každodennom jedálnom lístku by teda každý človek mal mať zeleninu, ovocie alebo šípky.

Bojovníkom proti únave je aj pohyb


Na prvý pohľad to vyzerá pomerne protirečivo, ale je pravda, že vynaložením energie sa vytvára nová. Ak si človek zvykne na pravidelný pohyb, jeho telo bude vytvárať viac energie, čím sa zbaví únavy.

Proti únave sa bojovať dá, len treba mierne upraviť stravovacie návyky a zvyknúť si na pohyb.

Komentáre